Trumpova administratíva má stovky prázdnych miest. Niektoré považuje za zbytočné

Trumpova administratíva má stovky prázdnych miest. Niektoré považuje za zbytočné
Zdroj foto: SITA/AP
V administratíve amerického prezidenta Donalda Trumpa sú stále neobsadené stovky pracovných pozícií. Prázdne sú nielen kancelárie ministrov, ale aj mnohých ďalších vysokých predstaviteľov vlády. Trump sa netají tým, že niektoré z nich ani neobsadí, vláda totiž podľa neho potrebuje zoštíhliť.

Neobsadil niektoré kľúčové pozície

Už počas predvolebnej kampane vyhlasoval, že administratíva vo Washingtone je prebujnená a on ju ako prezident zoštíhli a zefektívni. V rozhovore pre spravodajskú televíziu Fox News povedal, že "mnohé tieto pozície nie sú nevyhnutné. Sú to ľudia a ďalší ľudia a ďalší ľudia. Čo všetci tí ľudia robia? Nepotrebujeme všetky tie funkcie".

Neskôr zmenil Trump tieto slová na akciu a podpísal prezidentský dekrét o šetrení vo federálnej vláde. Dokument hovorí o dôkladnom preskúmaní každého oddelenia vlády a jeho míňania a o vypracovaní "odporúčaní na zrušenie nepotrebných agentúr, častí agentúr a programov, a na zlúčenie funkcií".

Verejnoprávna rozhlasová stanica NPR upozorňuje, že neobsadené sú nielen mnohé vysoké vládne pozície na takých ministerstvách ako zahraničia, financií, spravodlivosti a zdravotníctva, ale aj pozície nevyhnutné na realizáciu Trumpových hlavných plánov. "Na ministerstve vnútornej bezpečnosti sú voľné kľúčové funkcie dohliadajúce na Trumpove tvrdé imigračné opatrenia. Funkcie riaditeľov imigračnej a colnej služby a agentúry na ochranu hraníc stále zastávajú zastupujúci riaditelia," uviedla NPR.

Chce, ale nemôže

Kým niektoré pozície prezident obsadiť ani nechce, iné sa obsadiť snaží. Z toho, že sú stále prázdne, obviňuje demokratov. Kandidátov na desiatky vládnych funkcií totiž musia schváliť kongresmani. "Som hrdý na to, že som privítal na prvom stretnutí náš skvelý kabinet. Bohužiaľ štyri kreslá boli prázdne, pretože demokrati v Senáte zdržiavajú!" napísal Trump na svojom Twitteri po tom, ako sa v Bielom dome po prvý raz stretol so svojimi ministrami.

Svojho šéfa stále nemajú ministerstvo poľnohospodárstva a ministerstvo práce. Neobsadené sú aj dve pozície na úrovni ministrov – pozícia riaditeľa Národnej spravodajskej agentúry a riaditeľa agentúry pre obchodnú politiku USA.

"Počas najpomalšieho prechodu moci necháva Trump zapadať kľúčové úrady prachom. Na ministerstve zahraničných vecí je v bežne pulzujúcich kanceláriách ticho a prázdno. V Pentagóne sú vojenské misie na najproblémovejších miestach na svete riadené ministrom, ktorý nemá vo funkcii ani jedného člena najvyššieho tímu. A na ministerstvách financií, obchodu a zdravotníctva zostávajú voľné mnohé vysoké pozície v čase, keď tieto ministerstvá dostali enormné úlohy, akou je napríklad prerobenie národného systému zdravotného poistenia," zhodnotil situáciu denník The New York Times.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá