Situácia v Peru je kritická. Povodne pripravili o domov tisícky ľudí

Situácia v Peru je kritická. Povodne pripravili o domov tisícky ľudí
Zdroj foto: foto ilu SITA/AP
Povodne v juhoamerickom štáte Peru, ktoré sú dôsledkom intenzívnych zrážok, zničili už asi 12.000 obytných domov. Prírodnú katastrofu pocítilo na vlastnej koži doteraz okolo 50.000 ľudí, informoval peruánsky premiér Fernando Zavala.

Práve z jeho iniciatívy sa uskutočnilo stretnutie zainteresovaných na celoštátnej úrovni. Vyplýva z neho, že situácia v krajine bude kritická ešte najmenej dva týždne, pretože najvyššie stupne varovania pred povodňami sú v platnosti na desiatich riečnych tokoch. Navyše meteorológovia varujú pred pokračovaním zrážok na severe Peru i v jeho zalesnených oblastiach.

Pod vodou sú v zasiahnutých oblastiach nielen domy, ale aj cesty a na niektorých miestach i orná pôda. Päť percent ciest je poškodených v dôsledku zosuvov pôdy. V meste Piura, ktoré patrí medzi najvážnejšie zasiahnuté lokality, sa uskutoční mimoriadne zasadanie peruánskej vlády, uviedol premiér s tým, že členovia kabinetu na ňom vyhodnotia reakcie samospráv na krízovú situáciu a prijmú opatrenia na obnovu postihnutých oblastí.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá