Koalícia žiada Kisku, aby okamžite konal a prestal blokovať Ústavný súd

Aktualizované:
Andrej Kiska podľa Roberta Fica hrubo porušil ústavu, nerešpektuje nálezy Ústavného súdu a na základe odporúčania Benátskej komisie nemá právo nevymenovať sudcov. Prezident reagoval s tým, že stanovisko komisie rešpektuje, koalíciu však vyzval na sprísnenie výberu kandidátov.

Stanovisko komisie rešpektuje

"Máme tu rozhodnutie Benátskej komisie a je na mieste, aby prezident a jeho kancelária už viac neblokovali Ústavný súd," doplnil predseda SNS Andrej Danko. Pripomenul, že hlavu štátu žiadal o prehodnotenie svojho rozhodnutia nevymenovať navrhnutých kandidátov.

Kiska rešpektuje stanovisko Benátskej komisie a bude v prípade vymenovania ústavných sudcov konať hneď, ako Ústavný súd rozhodne o sťažnostiach kandidátov. Teda vtedy, keď bude jasné, ktorí z pôvodných kandidátov sú stále kandidátmi. V stanovisku, ktoré poskytol prezidentov hovorca Roman Krpelan, prezident zároveň vyzýva predsedov koaličných strán, aby bezodkladne splnili svoj sľub občanom a sprísnili výber kandidátov na sudcov Ústavného súdu. Zaviazali sa k tomu v Programovom vyhlásení vlády a sprísnenie výberu odporúča vo svojom stanovisku aj Benátska komisia, dodal Krpelan.

Ústavný súd je konečným rozhodcom

Benátska komisia vo svojom stanovisku uviedla, že podľa Ústavy je slovenský Ústavný súd konečným rozhodcom v ústavných veciach. "Nie je úlohou Benátskej komisie preskúmať rozhodnutia ústavných súdov o interpretácii 'ich' ústavy rovnakým spôsobom, ako by to urobil vyššie postavený súd. Preto pri odpovedi na otázky slovenského prezidenta Benátska komisia nemôže rozhodnúť namiesto Ústavného súdu. Jedine ÚS môže s konečnou platnosťou rozhodnúť ústavnoprávne spory spôsobom zaväzujúcim všetky strany," píše sa v stanovisku.

Benátska komisia odporúča všetkým stranám rešpektovať budúci nález ÚS. Komisia ďalej navrhuje pri najbližšej reforme procesov týkajúcich sa ÚS zaviesť kvalifikovanú väčšinu pre voľby kandidátov na sudcov ÚS spoločne s primeranými mechanizmami proti zablokovaniu a umožniť senátom ÚS predložiť obzvlášť dôležité veci plénu.

Taktiež navrhuje, aby sa prezident alebo jeho zástupcovia mali možnosť aktívne zúčastňovať na procese posudzovania kandidátov v parlamente. Ústavný súd by mal podľa Benátskej komisie vyhlásiť svoje rozhodnutie až vtedy, keď už je k dispozícii písomné vyhotovenie. Trinásťčlenné plénum ÚS je nekompletné po tom, ako prezident odmietol vymenovať sudcov na celkovo tri uvoľnené miesta. Odmietnutí kandidáti, ktorých v minulom volebnom období schválila Národná rada SR, podľa neho nespĺňali nároky spojené s takýmto postom. Došlo k sporom o to, či na takýto postup mal oporu v ústave, pričom ÚS rozhodol, že prezident porušil práva sťažujúcich sa kandidátov. Kiska označil rozhodnutia ÚS ako vnútorne rozporné. ÚS v súčasnosti rozhoduje o ďalšej sťažnosti odmietnutých kandidátov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá