Mečiar v TA3 klamal, za únos je zodpovedný, tvrdí bývalý šéf tajných

Aktualizované:
Mečiar v TA3 klamal, za únos je zodpovedný, tvrdí bývalý šéf tajných
Zdroj foto: TA3
Expremiér Vladimír Mečiar uviedol v súvislosti s únosom Michala Kováča mladšieho v nedávnej debate televízie TA3 viaceré nepravdy, uviedol bývalý riaditeľ rozviedky SIS a predseda Asociácie bývalých spravodajských dôstojníkov Igor Cibula. "Môj osobný názor je ten, že amnestie by mali byť zrušené, to je moje osobné stanovisko", uviedol Cibula.

Skartovali aj pálili

"Všetky veci, ktoré boli v súvislosti s únosom bolo už prerozprávané. Vladimír Mečiar tvrdí, že čin sa nestal a že za ním nestálo bývalé vedenie Slovenskej informačnej služby -klame. Expremiér Vladimír Mečiar je osobne zodpovedný za zavlečenie Michala Kováča mladšieho do Rakúska," povedal predseda ABSD.

"Spoločensky musíme odsúdiť zneužitie tajnej služby, a že sa sám páchateľ amnestoval," zdôraznil Cibula. "Rozkazom riaditeľa SIS Vladimíra Mitra bola zriadená zvláštna komisia, ktorá prešetrovala protizákonnú činnosť príslušníkov a bývalého vedenia SIS Ivana Lexu. Boli podané oznámenia o páchaní trestnej činnosti, ktoré sa týkali najmä zneužívania funkcie verejného činiteľa. S tým súvisí aj fakt, že za jediný deň v SIS na základe príkazu skartovacej komisie bolo skartovaných 1094 spravodajských dokumentov, To predstavuje približné 20.000 strán. Medzi skartovanými dokumentmi boli aj materiály, ktoré sa týkali vedených rozpracovaných prípadov ohľadom exprezidenta Michala Kováča," dodal ďalej Cibula.

"Niektoré dokumenty sa dokonca pálili a nie skartovali. Išlo o dokumenty 52. oddelenia bývalého vedenia SIS. Okrem odboru špeciálnych operácií bol na únos prezidentovho syna nasadený veľký počet príslušníkov z iných útvarov tajnej služby, čo zákonite viedlo k dekonšpirácii celej akcie," povedal zase bývalý novinár, publicista Peter Tóth.

Čo v máji 1995 predložili Mečiarovi

"V máji 1995, presnejšie 26. mája bola predložená premiérovi spravodajská informácia. Tento analytický dokument je dôkazom toho, že SIS sa podieľala na príprave prevratu. Hlavnú zodpovednosť za túto službu má vždy predseda bezpečnostnej rady, teda premiér," uviedol ďalej Cibula.

"Podľa tohto dokumentu sa mala sústreďovať sústavná a mediálna diskreditácia exprezidenta Michala Kováča. Medzi skutočnosti, ktoré sa mali použiť na diskreditáciu prezidenta, bolo napríklad aj odstúpenie za priaznivých podmienok - čiže kompenzáciu alebo korupciu," povedal predseda ABSD.  Podľa slov Cibulu tento dokument je jednoznačne potvrdením, že v máji 1995 SIS porušila svoje právomoci. SIS operatívnym prieskumom vyšetrovala kauzu Technopol na zdiskreditovania Michala Kováča mladšieho.

"Bývalý námestník SIS Jaroslav Svěchota politicky zodpovedal za vedenie služby, operácií, ale aj ich vedenia. Expremiér Mečiar preto využíva fakt, že Svěchota zomrel a môže tým pádom naňho zvaliť všetko. Svěchota bol jednoznačne zdatný spravodajský dôstojník, ale organizovať únos prezidentovho syna za bieleho dňa, tak to sa v spravodajských službách nerobí. SIS zároveň sledovala činnosť policajných vyšetrovateľov ako napríklad Petra Vačoka," povedal Cibula.

Bugár chce presviedčať koalíciu

Podpredseda NR SR a predseda Mosta-Híd Béla Bugár bude presviedčať svojich koaličných partnerov Smer-SD a SNS, aby podporili zrušenie tzv. Mečiarových amnestií. Povedal to v diskusii, v ktorej o amnestiách diskutoval s bývalým premiérom Vladimírom Mečiarom. "Stačí desať hlasov a je deväťdesiatka. Budem presviedčať," povedal Bugár, ktorý vníma určité zmeny názorov na zrušenie amnestií v Smere-SD a silnejúcu spoločenskú objednávku.

Mečiar trvá na nezrušiteľnosti amnestií, ktoré udelil v roku 1998 a týkajú sa prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny. Zo skutku zavlečenia bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša. "Ústavný súd povedal, že sú nezrušiteľné. Parlament nemá kompetenciu zrušiť amnestie," uviedol Mečiar, podľa ktorého by to mohlo skončiť na európskom súde. Sám by ale podanie nedal. "Nemusím, tu sú ľudia, ktorým záleží na právnom statuse tohto štátu," poznamenal.

Svoju angažovanosť odmieta

Bugár Mečiarovi oponoval, amnestie sa podľa neho dajú zrušiť, ale bývalý premiér sa toho bojí. "Vy sa máte čoho báť, preto to bránite," skonštatoval. "Nemám sa čoho báť," vyhlásil Mečiar, podľa ktorého politici dnes hrajú o hlavu premiéra Roberta Fica a nie o jeho. "Mne sa nič nestane," poznamenal Mečiar. "Tu sa nehrá o hlavu pána Fica, ale o to, aby ľudia už konečne vedeli, čo sa stalo, aby sa to dostalo do histórie a aby sa o tom aj mladí mohli učiť, aby sa to už neopakovalo," zdôraznil Bugár. Myslí si, že zrušením by sa opäť spustilo vyšetrovanie a ukázalo by sa, kto bol do únosu a zrejme aj do Remiášovej vraždy zapojený.

Mečiar naďalej trvá na tom, že na zavlečení prezidentovho syna sa nepodieľala Slovenská informačná služba. Nevylučuje, že v SIS o tom niekto mohol vedieť. Mečiar zároveň v diskusii zaútočil tak na svedka únosu Oskara Fegyveresa, ako aj na zosnulého prezidenta SR Michala Kováča. Fegyveres podľa neho za obvinenie SIS z únosu dostal peniaze. Svoju angažovanosť na únose Mečiar naďalej odmieta, tvrdí, že o tom na rozdiel od prezidenta Kováča nevedel.

"Vedel, kedy sa to stane, aj kto to urobí. Prezident vedel, čo sme my nevedeli a nekonal," tvrdil Mečiar. "Nezmenili ste sa, na vašom mieste by som sa minimálne ospravedlnil. Hovoríte klamstvá," reagoval Bugár, ktorý sa zastal zosnulého prezidenta Kováča. Odmietol aj Mečiarovo vyjadrenie, že exprezident "ľúbil peniaze""Ak by to bolo tak, tak by sme mu nemuseli prispievať na liečenie. Keby ľúbil peniaze, nemá problém, ako ho nemáte vy," obrátil sa na Mečiara. Bugár je presvedčený o tom, že na únose mladého Kováča sa podieľala SIS.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá