Favoritom na prezidenta Južnej Kórey je bývalý protikandidát zosadenej Pak Kun-hje

Favoritom na prezidenta Južnej Kórey je bývalý protikandidát zosadenej Pak Kun-hje
Zdroj foto: SITA/AP
Na favorita na nového juhokórejského prezidenta je považovaný bývalý predseda Demokratickej strany Mun Če-in, ktorý bol vo voľbách hlavy štátu v roku 2012 protikandidátom nedávno zosadenej prezidentky Pak Kun-hje. Ukázali to výsledky prieskumu, o ktorých informovali miestne médiá.

Mun v tomto prieskume získal 29,9 percenta hlasov,  oznámila juhokórejská tlačová agentúra Jonhap. So 17-percentnou podporou skončil An Hui-džung, ktorý je guvernérom provincie Južný Čchungčchong, zatiaľ čo úradujúci prezident, premiér Hwang Kjo-an, dostal iba 9,1 percenta hlasov. Mun Če-in mal v tomto prieskume najväčšiu podporu vo všetkých regiónoch s výnimkou provincie Kangwon a južného ostrova Čedžu.

Na prieskume sa zúčastnilo 2046 občanov. Na objednávku juhokórejských médií - agentúry Jonhap a televíznej a rozhlasovej spoločnosti KBS - ho uskutočnili kórejské prieskumné agentúry. Očakáva sa, že prezidentské voľby v Južnej Kórei budú začiatkom mája, keďže krajina hľadá náhradu za zosadenú hlavu štátu.

Ústavný súd potvrdil, že odvolanie 65-ročnej Pak Kun-hje z funkcie prezidentky je definitívne. Prvú ženu v tejto funkcii v Južnej Kórei zosadil dočasne vlani v decembri parlament na základe obvinení, že sa spolčila so svojou dlhoročnou priateľkou Čche Son-sil, aby vylákali peniaze od najväčších spoločností krajiny, a že jej umožnila zasahovať do štátnych záležitostí.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá