Problém Mokysu vyrieši podľa Radičovej len ďalší nákup

SITA, TA3
22.3.2012 19:14

Problém vojenského mobilného komunikačného systému MOKYS za zhruba 200 miliónov eur dokáže podľa predsedníčky vlády Ivety Radičovej poverenej riadením ministerstva obrany vyriešiť len ďalší niekoľkomiliónový nákup špeciálnych vozidiel a vysielačiek.

Problém Mokysu vyrieši podľa Radičovej len ďalší nákup
TASR

Technológie mobilného komunikačného systému sú podľa Radičovej na špičkovej úrovni, nepoužiteľné je však rádiové vybavenie a tiež vozidlá, ktoré majú kontajnery prepravovať pri bojovom nasadení. „Systém je špičkovo technologicky vybavený na tej najmodernejšej úrovni. Problém je, že tieto špičkové technológie by nemali stáť tu za nami (vojenská základňa v Ružomberku, pozn. red.), ale mali by byť schopné bojového nasadenia, mali by byť schopné fungovať v teréne, teda mali by mať zodpovedajúce nosiče a mali by byť vybavené zodpovedajúcim rádiovým spojením,“ povedala Radičová po prehliadke a predvedení jednotlivých častí MOKYS-u.

Základným problémom MOKYS-u sú nosiče - špeciálne vozidlá prepravujúce kontajnery s technikou. Tatrovky päť rokov stojace v ružomberských kasárňach by potrebovali zásadné technické úpravy, aby boli pre MOKYS použiteľné. Nové pre MOKYS zakúpené vozidlá značky MAN odstavené v Nemšovej sa zas nezmestia do lietadla. Sú totiž o 1,3 metra vyššie ako je výška nákladného priestoru lietadla, okrem toho majú 69 ďalších nedostatkov, ktoré sa zistili pri vojenských skúškach a pre ktoré nie sú použiteľné pre MOKYS v bojovom nasadení. Jedno takéto vozidlo MAN stálo vyše 600-tisíc eur, armáda bude teraz hľadať možnosti, kde a ako týchto 20 nových vozidiel využije. Ministerstvo obrany nakúpilo aj vysielačky, ktoré nie sú kompatibilné s ostatnou výbavou MOKYS-u. „Opäť rozhodnutím, ktoré nebolo založené na požiadavke ozbrojených síl. Opäť vzniknutá škoda a opäť potreba riešenia. Tieto nakúpené vysielačky sa využijú tu na základniach doma na Slovensku, ale opäť nie pre potreby projektuMOKYS,“ dodala Radičová.

Radičová podala v tejto veci trestné oznámenie a ako informovala, vyšetrovateľ už začal aj trestné stíhanie. „Jedna vec je trestné stíhanie, druhá vec je cieľ projekt dokončiť, lebo je to nevyhnutný a dobrý projekt. Obávam sa, že nebude iná možnosť, ako výberovým konaním po tretí raz riešiť problém nosičov,“ povedala premiérka a dodala, že k nákupu dvadsiatich nosičov - vozidiel MAN došlo bez výberového konania a bez testovania.

Mobilný komunikačný systém by mal vytvoriť prechod z doterajších analógových technológií do digitálnej podoby. MOKYS tvorí viacero zariadení určených na digitálny prenos všetkých druhov informácií od hlasových cez textové, obrazové až po dátové. Systém je určený na komunikáciu Ozbrojených síl SR v poľných podmienkach od najnižších stupňov velenia až po najvyššie jednotné velenie. MOKYS je nezávislý od ostatných komunikačných sietí a dá sa prirovnať k pohyblivej sieti pre mobilné telefóny. MOKYS tvorí niekoľko zariadení na rôznych vozidlách. V súčasnosti Ozbrojené sily SR disponujú 35, plánovaný stav je minimálne 72 jednotiek, ktoré by mali slúžiť pre veľkosť brigády, čo je súčasťou záväzku voči NATO v roku 2018.

Mokys je najdrahší tender, aký kedy armáda zrealizovala. Slovensko doň naleje 250 miliónov eur. Nákup predčasnom začala aj na podnet premiérky prešetrovať polícia . Dlhé roky bolo okolo Mokysu ticho. Iveta Radičová tvrdí, že aj preto, lebo je to kauza naprieč celým politickým spektrom. Podľa exministra Galka na tomto tendri profitovali všetky politické strany.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok