Putin prijal Netanjahua, hovorili o izraelských obavách a terorizme

Putin prijal Netanjahua, hovorili o izraelských obavách a terorizme
Zdroj foto: SITA/AP
Ruský prezident Vladimir Putin hostil v Kremeľskom paláci izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Rokovania venovali predovšetkým situácii v Sýrii a izraelským obavám z úlohy Iránu a jeho spojencov na území tejto krajiny.

Hrozba islamského terorizmu

Putin na začiatku stretnutia zdôraznil, že medzi Netanjahuom a ním panuje vysoký stupeň vzájomnej dôvery. Izraelský líder pricestoval do Moskvy po minulomesačnom rokovaní s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Netanjahu vyzdvihol úlohu Ruska v bojoch s extrémistickým Islamským štátom a ďalšími radikálnymi militantnými skupinami v Sýrii. Súčasne však vyjadril veľké obavy z prítomnosti iránskych síl a jednotiek Hizballáhu v Sýrii.

"Jedna z vecí, proti ktorej spoločne bojujeme, je radikálny islamský terorizmus," zdôraznil na začiatku rozhovorov s Putinom. Pripomenul výrazný pokrok dosiahnutý v uplynulom roku, ku ktorému významne prispelo Rusko. "Prirodzene nechceme, aby tento terorizmus nahradil radikálny šiitský islamský terorizmus pod vedením Iránu," dodal.

Koordinované akcie

Rusko sa postavilo na stranu Iránu a Hizballáhu pri poskytovaní pomoci sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi, súčasne však udržiavalo priateľské vzťahy s Izraelom. Obe krajiny koordinovali svoje akcie, aby zabránili incidentom medzi svojimi vojakmi v Sýrii.

Putinov hovorca Dmitrij Peskov pred rokovaniami poprel správy médií, podľa ktorých Moskva dala Izraelu "zelenú", aby zaútočil na Hizballáh.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá