Slovensko má stovky mostov v havarijnom stave. Ráž varuje, že bez opráv hrozí dopravná katastrofa
Slovensko má stovky mostov v havarijnom stave. Ministerstvo dopravy tvrdí, že ak sa nezačne opravovať, krajinu čaká dopravná katastrofa. Rezort preto prichádza s najväčším projektom svojho druhu v Európe. Cez PPP projekty chce opraviť viac ako 500 mostov.
Slovenské mosty sú v kritickom stave
Na slovenských cestách máme prestarnuté mosty. Minister dopravy Jozef Ráž hovorí, že čísla sú alarmujúce. Ak by sa podľa ministra nič nerobilo, Slovensko by čoskoro čelilo vážnym následkom.
„Do roku 2040 by mohol byť sociálno-ekonomický dopad približne 50 miliónov eur ročne na každý uzavretý most,“ uviedol minister dopravy.
„Už aspoň máme víziu, že čo ďalej, ktoré mosty a v ktorých kategóriách budú uprednostnené do času, kým sa nespustí PPP projekt,“ povedal generálny riaditeľ SSC Norbert Polievka.
Klenot medzi mostami zatvorili. Pohyb po ňom je podľa expertov rizikový, na rekonštrukciu bude treba úver
Projekt obnovy mostov cez PPP partnerstvá
Rezort preto prichádza s projektom Obnovy mostov I. triedy, ktorý budeme financovať cez projekty PPP – teda cez štát aj súkromníkov.
„Súčasná situácia, kedy by ste potrebovali spraviť 575 mostov, to je oveľa viac peňazí a my na to nemáme ani kapacitu, aby sme to urobili,“ priznal Jozef Ráž.
PPP model má byť efektívnejší než verejné obstarávanie
Projekt je podľa rezortu ekonomicky výhodnejší než klasické verejné obstarávanie. Po schválení vládou začne medzinárodná súťaž. Podobný model chystajú aj pre mosty v správe krajov.
Ak všetko pôjde podľa plánu, prvé opravy by sa mohli začať už v priebehu najbližších rokov.