Únia kritizuje Maďarsko pre nariadenie o zadržiavaní migrantov

TA3 TASR
8.3.2017 18:08

Komisár EÚ pre migráciu Dimitris Avramopulos navštívi v najbližších dvoch týždňoch Maďarsko, kde chce viesť s vládnymi predstaviteľmi "vážnu diskusiu" o zmene zákona o utečeneckom štatúte, ktorý znamená systematické umiestňovanie všetkých žiadateľov o azyl v "zadržiavacích táboroch".

Únia kritizuje Maďarsko pre nariadenie o zadržiavaní migrantov
SITA/AP

O návšteve Avramopulosa v maďarskej metropole rozhodlo v utorok kolégium komisárov. Exekutíva EÚ zvažuje "dôkladné právne posúdenie" zákona, ktorý prijal maďarský parlament. Eurokomisár pripomenul, že podľa tohto zákona budú všetci žiadatelia o azyl zadržiavaní v tzv. tranzitných zónach na hranici so Srbskom a Chorvátskom počas celého obdobia posudzovania ich žiadostí.  V tejto zóne pobudnú cudzinci až do právoplatného rozhodnutia Úradu pre prisťahovalectvo a občianstvo bez toho, aby sa dostali ďalej na územie Maďarska.

Rovnaké opatrenia uplatňovala maďarská vláda až do roku 2013, keď musela ustúpiť tlaku zo strany EÚ, Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva a Európskeho súdu pre ľudské práva. Opätovné zavedenie spornej právnej normy si už vyžiadalo nové kritické ohlasy zo strany Rady Európy a OSN. Tineke Striková, holandská spravodajkyňa Parlamentného zhromaždenia Rady Európy pre monitorovanie v oblasti ľudských práv utečencov a prisťahovalcov, vyjadrila v stanovisku pre médiá hlboké znepokojenie nad týmto zákonom.

"Maďarsko bolo v priebehu posledných rokov niekoľkokrát upozornené Európskym súdom pre ľudské práva, že článok 5 Európskeho dohovoru o ľudských právach zaručuje právo na ochranu utečencov a prisťahovalcov proti svojvoľnému zasahovaniu do ich práva na slobodu," upozornila Striková. Spresnila, že uvedený článok 5 obsahuje jasný výpočet prípustných dôvodov, pre ktoré môžu byť jednotlivci zbavení tohto práva zákonnými a primeranými rozhodnutiami pre každý jeden prípad. "Automatické zadržiavanie žiadateľov o azyl je však v jasnom rozpore s Európskym dohovorom o ochrane ľudských práv," upozornila.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok