Snemovňa lordov schválila ďalší dodatok k zákonu o Brexite, môže ho spomaliť

Horná komora britského parlamentu schválila ďalší dodatok k návrhu zákona britskej premiérky Theresy Mayovej, ktorým sa spustia formálne rokovania o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Požaduje sa v ňom, aby konečnú dohodu medzi Londýnom a Bruselom o tzv. brexite ešte schválili obe komory parlamentu.

Snemovňa lordov prijala dodatok navrhovaný opozičnými labouristami po trojhodinovej rozprave v pomere 366 ku 268 hlasom. Výsledok hlasovania v hornej komore parlamentu dočasne sťaží situáciu Mayovej, ktorá teraz musí vrátiť vládny návrh zákona do Dolnej snemovne. Tá ho predtým prijala bezo zmien. Prijímanie zákona o začatí brexitu už minulý týždeň zdržal prvý pozmeňovací návrh hornej komory, ktorý sa týka zaručenia práv občanov EÚ po ukončení členstva Británie.

Schválenie prvého dodatku z minulej stredy znamená, že vláda bude musieť do troch mesiacov od iniciovania brexitu predložiť návrhy na zaručenie práv občanov EÚ žijúcich v Británii.

Prijímanie dodatkov k zákonu, ktorý už dolná komora odhlasovala bezo zmien a musí tak o ňom znova rokovať, môže podľa agentúry DPA celý proces vystúpenia z EÚ spomaliť. Premiérka Mayová sa zaviazala, že Článok 50 Lisabonskej zmluvy, ktorým sa spúšťa oficiálny, minimálne dvojročný proces vyjednávania o vystúpení krajiny z Únie, aktivuje do konca marca.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá