Budúcnosť v architektúre? Na Taiwane rastie ekologický mrakodrap

Budúcnosť v architektúre? Na Taiwane rastie ekologický mrakodrap
Zdroj foto: Twitter.com/wwwmeteoit
V metropole Taiwanu stavajú mrakodrap, ktorý by mal byť schopný absorbovať až 130 ton oxidu uhličitého za rok. Na balkónoch tejto unikátnej stavby, ktorá pripomína štruktúru DNA alebo dva obrovské "tančiace domy", bude viac ako 23-tisíc stromov. Informoval o tom denník El País.

Dom prezývaný Agora Garden by mal byť hotový v septembri. Jeho autorom je belgický futuristický architekt a ekológ Vincent Callebaut, podľa ktorého je tento "mestský les symbiózou človeka a prírody".

Okrem pohlcovania oxidu uhličitého stromami na balkónoch je ekologická aj samotná stavba. Dom je postavený z recyklovateľných materiálov.

Mrakodrap však má aj svojich kritikov. "Táto zelená budova je hlavne luxusný bytový dom a jej ekologický prínos je vzhľadom k nákladom diskutabilný," tvrdí architekt Germain Canon, ktorý žije v Tchaj-pei.

Výťah pre automobily ku každému bytu a obrovská rozloha jednotlivých apartmánov podľa neho kontrastujú so skutočnosťou, že mnohé rodiny si v meste nemôžu dovoliť ani vlastný malý byt.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá