Fillon priznal svoje chyby, tlak na odstúpenie z kampane rastie

TA3 TASR
5.3.2017 17:01

Prezidentský kandidát francúzskych konzervatívcov Francois Fillon vyzval svojich priaznivcov, aby nevzdávali boj o víťazstvo v prezidentských voľbách napriek podozreniam z údajnej korupcie, ktoré výrazne poškodili jeho vyhliadky na úspech.

Kritizoval dezertérov

Fillon bol vo svojom prejave kritický k sebe i k dezertérom zo svojho tábora, ale aj k súčasnej socialistickej vláde. Svojim priaznivcom povedal, že im dlhuje ospravedlnenie za to, že "musia brániť" česť jeho i jeho manželky Penelope, namiesto toho, aby spoločne bojovali za projekt pre Francúzsko, ktorý ako kandidát ponúka.

Opäť priznal, že spáchal niekoľko chýb: prvou bolo, že zamestnal svoju manželku ako svoju poslaneckú asistentku. Druhou chybou bol podľa neho spôsob, akým o tom hovoril so svojimi priaznivcami. Vysvetlil však, že keď je niekto čestný, ťažko sa mu čelí takej kampani, akej je teraz vystavený aj on.

Na margo tých spolustraníkov, ktorí pochybujú alebo "opúšťajú loď", Fillon povedal, že ich útek pôsobí dojmom, akoby chceli zachrániť seba samých. Vyhlásil, že on si svedomie spytoval, pričom "za okolností, aké nikomu neželá". Svojim spolustraníkom odkázal, že teraz je rad na nich. "Ich zodpovednosť je nesmierna, rovnako ako moja," vyhlásil Fillon.

france-election-09450-b9c4c06b52cb44d0a37b54bf2705d1a8_0a000002-35cc-6d02.jpg

Sprevádzala ho manželka

Fillon bol kritický aj k súčasnej vláde a prezidentovi Francoisovi Hollandovi, keď uviedol: "V našej krajine sa nevládne, ale je spravovaná prvým tajomníkom Socialistickej strany". Uviedol tiež, že súčasnú situáciu by bolo možné považovať za komédiu, keby Francúzsko v posledných piatich rokov nezažilo "strašné nebezpečenstvo" - islamistický terorizmus.

Zhromaždenie Fillonových prívržencov sa konalo na námestí Trocadéro a bolo akýmsi testom, či má Fillon dostatok prívržencov na to, aby nemusel stiahnuť svoju kandidatúru.

Na mítingu bola aj jeho manželka Penelope, ktorú Fillon spolu s ich dvoma deťmi platil ako svojich asistentov. Existuje však podozrenie, že ich práca bola fiktívna. Fillonovci to však odmietajú, čo sa v rozhovore pre najnovšie vydanie nedeľníka Journal du dimanche snažila vysvetliť aj Penelope Fillonová.

Klesajúca podpora

Na Námestí Republiky sa približne v rovnakom čase konalo stretnutie Fillonových odporcov. Podľa prieskumov verejnej mienky si viac ako 70 percent francúzskych voličov želá, aby sa Fillon vzdal svojej kandidatúry.

Podpora mu klesla aj v jeho vlastnom tábore: a to zo 70 percent pred dvoma týždňami na súčasných 53 percent podporovateľov.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok