Richter v TA3 hovoril o priaznivom vývoji zamestnanosti, Nicholsonová o manipulácii

Richter v TA3 hovoril o priaznivom vývoji zamestnanosti, Nicholsonová o manipulácii
Zdroj foto: SITA/Marko Erd
Zatiaľ, čo podľa ministra práce Jána Richtera sa nezamestnanosť na Slovensku za posledné roky vyvíja priaznivo, podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová za poklesom nezamestnanosti vidí manipuláciu štatistík. Obaja to uviedli v diskusnej relácii TA3 V politike.

Nebol to vraj vplyv Smeru, ale celoeurópsky trend

Podľa Richtera ubúdajú nezamestnaní v znevýhodnených kategóriách, akými sú dlhodobo nezamestnaní či v kategórii mladých ľudí do 29 rokov. Vyčíslil, že na úradoch práce je o polovicu menej evidovaných mladých, ako keď preberal úrad. "Prijali sa viaceré opatrenia zamerané na túto kategóriu. Motivovali sme zamestnávateľov. Viac ako 50 % zo 130.000 nezamestnaných, ktorí celkovo ubudli, je z kategórie dlhodobo evidovaných nezamestnaných," vyčíslil Richter s tým, že len za posledný rok ubudlo v kategórii extrémne dlhodobo nezamestnaných 11.000 ľudí.

Podpredsedníčka parlamentu však upozornila, že pokles nezamestnanosti je celoeurópskym trendom. "Nie je to vplyvom Smeru-SD. Je to celoeurópsky trend, pretože sme vyviazli z krízy. Ja ale napriek tomu musím upozorniť, že dochádza k manipulácii štatistík na jednotlivých úradoch práce," tvrdí Nicholsonová. Priblížila, že sa množia podnety aj z prostredia úradov práce, aj od ľudí, ktorí boli vyradení z evidencie.

"Manipulujú ich takým spôsobom, že napríklad nútia ľudí robiť si rekvalifikačné kurzy. Ale nútia aj takých ľudí, ktorí sú čerství absolventi škôl alebo často kvalifikovaní ľudia, ktorých miesta na trhu práce nie sú obsadené," vymenovala Ďuriš Nicholsonová. Podľa nej dochádza aj k skresľovaniu štatistík pri zdravotne ťažko postihnutých. "Na jednotlivých úradoch práce si ľudí predvolávajú a prehovárajú ich, aby si sami podpísali žiadosť o vyradenie z evidencie. Najmä, ak ide o ľudí, kde miera poklesu zárobkovej činnosti je nad 70 % a viac," uviedla.

Richter manipuláciu odmieta

Nicholsonová kritizovala aj rekvalifikačné kurzy. "Ide o projekt za 50 miliónov eur, kde dlhodobo nezamestnaných rekvalifikovali na obecné služby. V skutočnosti išlo o to, že 800 eur za mesiac na jedného dlhodobo nezamestnaného išlo na to, že ho učili, ako má držať metlu v ruke," povedala Ďuriš Nicholsonová s tým, že umelo sa znižuje nezamestnanosť aj tým, že úrady ponúkajú práce a v prípade, že do troch dní nezamestnaný prácu neprijme, je automaticky vyradený.

Richter tieto tvrdenia odmietol. Argumentuje tým, že za súčasnej vlády sa vyraďuje menej ľudí ako v čase, keď boli vo vláde opozičné strany. "My máme menšie čísla. V súčasnosti je priemer 4200 na jeden mesiac, u vás to bolo o 150 viac. To nie je žiadne umelé vyraďovanie. Musí sa reagovať na konkrétne postoje ľudí," vyčíslil Richter. Ďuriš Nicholsonová však oponovala tým, že SaS spolu s ďalšími stranami bola vo vláde len 1,5 roka, a to sa podľa nej nedá porovnávať s 10-ročným obdobím vládnutia Smeru-SD.

Richter tiež upozornil, že nikto nie je vyradený pokiaľ dostane ponuku práce prvýkrát a neprijme ju. "Musí byť opakovaný nezáujem a až potom sa k tomu pristupuje. Na každé jedno vyradenie existuje druhostupňová možnosť odvolania. Neregistrujem na druhom stupni žiadne odvolávania ľudí, ktorí boli uvoľnení z úradov práce. Asi nemajú s týmto problém," povedal Richter. Celkovo ubudlo za posledné roky na úradoch práce 130.000 ľudí a vytvorených bolo 180.000 nových pracovných miest. "Toto je výsledok toho, že aj tí, ktorí odídu z úradu práce, sa uplatnia na trhu práce," skonštatoval Richter. Ďuriš Nicholsonová však aj tieto ministrove tvrdenia odmietla a nulové odvolávania ľudí zdôvodnila tým, že nedôverujú inštitúciám, akými sú úrady práce.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá