Slovenský šprintér Ján Volko vybojoval v Belehrade cenný kov

Slovenský šprintér Ján Volko vybojoval v Belehrade cenný kov
Zdroj foto: TASR
Vrcholom pre slovenskú atletiku bolo na HME v Belehrade záverečné finále dňa beh na 60 m, v ktorom Ján Volko finišoval na druhom mieste a získal pre slovenskú atletiku striebro opäť s národným rekordom 6,58.

Súperil s európskou elitou

Zlato vybojoval Brit Richard Kilty s európskym výkonom roka 6,54, bronz Švéd Sulayman Hamilton s osobným rekordom 6,63. Štart sa odďaľoval, dvakrát štartér zdvihol finalistov z blokov a vyraziť z nich sa nepodarilo ani na tretí raz. Štart pokazil Brit Robertson a bol diskvalifikovaný.

Ján Volko štartoval v 6. dráhe a bol to vôbec prvý slovenský šprintér v histórii, ktorý sa ocitol v súboji o medailu v najkratšom šprinte. Podľa času zo semifinále 6,62, ktorým prelomil aj slovenský rekord Ľuboša Chochlíka 6,65 z roku 1987, mal dokonca šancu na medailu, a to by už bola naozaj unikátna záležitosť.

Dvadsaťročný Volko, člen BK HNTN Bratislava, zverenec trénerov Nadi Bendovej a Róberta Kresťanka štartoval na HME prvýkrát pred dvoma rokmi v Prahe a skončil v rozbehoch 30-ty. V Belehrade už súperil s európskou elitou a ovenčil sa striebrom.

Ešte si to neuvedomujem

"Nemám slov, ani v najhlbšom sne som v to nedúfal, ešte si to ani neuvedomujem, čo všetko som dosiahol," povedal Ján Volko.

V ére samostatnosti sa Slovensko už štvrtýkrát tešilo z medaily, trojskokanka Dana Velďáková bola bronzová v rokoch 2009 a 2011, Mikuláš Konopka vyhral v roku 2007 v Birminghame súťaž guliarov a k tejto bilancii pridal striebro unikátnym spôsobom Ján Volko.

Finálové výsledky

muži
60 m: 1. Richard Kilty (V. Brit.) 6,54, 2. Ján VOLKO (SR) 6,58, 3. Austin Hamilton (6,63, 4. Odain Rose (obaja Švéd.) 6,63, 5. Theo Etienne (V. Brit.) 6,67, 6. Pascal Mancini (Švajč.) 6,70, 7. Sulayman Bah (Svéd.) 6,96, diskv. Andrew Robertson (V. Brit.).

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá