Fico zrušenie Mečiarových amnestií schvaľuje, má to však háčik

Fico zrušenie Mečiarových amnestií schvaľuje, má to však háčik
Zdroj foto: SITA/Marko Erd
Ak Ústavný súd SR povie, že je možné zrušiť Mečiarove amnestie prijatím ústavného zákona, premiér Robert Fico nevidí žiadny dôvod, prečo to neurobiť. Ale kým to ústavný súd nepovie, podľa predsedu vlády nemajú poslanci v Ústave SR právomoc amnestie zrušiť.

Morálny suterén

"Nerobme svojvoľne niečo, na čo nemáme oprávnenie v ústave," apeluje Fico vo videu, ktoré zverejnil na sociálnej sieti Facebook. Zdôrazňuje v ňom, že Mečiarove amnestie od samého začiatku kritizoval a považuje ich za morálny suterén. Nemyslí si však, že je možné ich zrušiť prijatím ústavného zákona.

"Mám právny názor, že ich nevieme tak jednoducho zrušiť prijatím ústavného zákona," povedal Fico. Treba si podľa neho uvedomiť, že vzťahy medzi ústavnými činiteľmi sú upravené ústavou cez systém tzv. bŕzd a pák.

"Napríklad, prezident môže vetovať zákon, ktorý je prijatý v parlamente, ale parlament môže veto prelomiť. Keby zákonodarca chcel dať pri schvaľovaní ústavy v roku 1993 niekomu inému právo zrušiť amnestie prezidenta, tak by to určite urobil. Jednoducho nechcem, aby sme amorálnosti a nespravodlivosti, a tieto amnestie sú amorálne, riešili nejakým právnym paškvilom,"
dopĺňa.

Musia si to ujasniť

Zopakoval, že by bolo možno najlepšie, aby Ústavný súd SR ešte pred hlasovaním o ústavnom zákone povedal, či vôbec je možné amnestie zrušiť takýmto spôsobom. Podanie na ústavný súd spomína koalícia už niekoľko týždňov, dosiaľ však neprišlo.

O opozičnom návrhu na zrušenie Mečiarových amnestií mal parlament rozhodovať na prvej tohtoročnej schôdzi. Ján Budaj však svoj návrh nechal presunúť na marcovú schôdzu, aby vytvoril čas koaličným stranám Smer a SNS ujasniť si, či sú amnestie zrušiteľné. Tak ako Smer, aj SNS o ich zrušiteľnosti nie je presvedčená.

Most-Híd zrušenie podporuje

Naopak, Most-Híd zrušenie podporuje. Jasno v tom majú aj známi právnici a sudcovia, ktorí svoje stanovisko naformulovali. Tvrdia, že sú zrušiteľné a je to dokonca legálne a pre spravodlivosť na Slovensku dôležité.

Na názor právnikov a sudcov sa odvolal aj minister kultúry a podpredseda Smeru Marek Maďarič, ktorý tento týždeň povedal, že ak by bol poslancom národnej rady, hlasoval by za zrušenie Mečiarových amnestií. Po tomto kroku volajú aj desiatky slovenských osobností.

Amnestie udelené v roku 1998 vtedajším premiérom Vladimírom Mečiarom sa týkajú prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny, ako aj zmareného referenda. Zo skutku zavlečenia bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá