Voľby v Severnom Írsku vyhrali unionisti, hrozí stupňovanie napätia

Víťazom predčasných volieb do regionálneho parlamentu v Severnom Írsku sa stala protestantská Demokratická unionistická strana. Severné Írsko sa tak obáva ďalšieho stupňovania napätia medzi protestantmi a separatistami.

Podľa zverejnených výsledkov volebnými orgánmi v Belfaste získali unionisti 28 z celkove 90 parlamentných kresiel a tesne tak porazili katolícko-republikánsku stranu Sinn Féin, ktorá bude mať 27 poslancov.

Dve najsilnejšie strany majú teraz tri týždne na to, aby sa dohodli na vytvorení novej severoírskej vlády. V prípade, že sa im to nepodarí, sa voľby zopakujú alebo región prejde priamo pod správu Londýna.

TOP videá

Analytici už skôr odhadli, že účasť na voľbách v Severnom Írsku bola najvyššia za uplynulých desať rokov. Podľa niektorých expertov prekročila 60 percent. Svoje právo mohlo využiť približne 1,25 milióna voličov.

Predčasné voľby v Severnom Írsku vypísala britská vláda po tom, ako strana Sinn Féin odmietla nominovať nového vicepremiéra, ktorý by nahradil Martina McGuinnessa a spolupracoval s premiérkou Arlene Fosterovou z DUP.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá