Automobilka PSA a GM sa dohodli na kúpe európskej divízie Opel

Automobilka PSA a GM sa dohodli na kúpe európskej divízie Opel
Zdroj foto: TASR
Francúzska automobilka PSA Group sa dohodla s americkým koncernom General Motors na kúpe jeho stratovej európskej divízie Opel. Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na dva zdroje oboznámené so situáciou, ktoré nechceli byť menované.

Predstavenstvo PSA vraj už dohodu schválilo, oficiálne oznámenie je však naplánované na pondelok 6. marca, povedal jeden zo zdrojov. Hovorcovia automobiliek PSA a Opel sa k tomu odmietli vyjadriť. PSA a GM vo februári potvrdili, že spolu rokujú o predaji európskej divízie GM, ktorú tvoria automobilky Opel a Vauxhall.

Vyhliadky na ich kúpu francúzskym konkurentom však vyvolali v Nemecku aj v Británii obavy zo straty pracovných miest. V Nemecku totiž Opel/Vauxhall zamestnáva približne polovicu z celkového počtu 38.000 ľudí a 4500 z nich pracuje v Británii.

Manažéri firmy Opel odložili stretnutie so zamestnancami na pondelkové ráno s odôvodnením, že s nimi zatiaľ nemôžu diskutovať o detailoch plánovanej akvizície. Generálny riaditeľ PSA Carlos Tavares minulý týždeň vyhlásil, že považuje akvizíciu firmy Opel za "príležitosť vytvoriť európskeho automobilového šampióna", ktorý rýchlo prekročí hranicu 5 miliónov predaných áut ročne. Okrem toho francúzsky koncern očakáva úsporu na nákladoch vo výške 2 miliardy eur.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá