Europoslanec šokoval vysvetlením, prečo ženy podľa neho zarábajú menej

Europoslanec šokoval vysvetlením, prečo ženy podľa neho zarábajú menej
Zdroj foto: SITA/AP youtube/Bogdan S. Popescu
Hrubá urážka či zrada hodnôt celej Únie. Aj takéto boli reakcie na slová poľského europoslanca, ktorý urážlivo vysvetlil, prečo ženy podľa neho zarábajú menej.

Slabšie a menej inteligentné

Poľský nacionalistický člen Európskeho parlamentu Janusz Korwin-Mikke čelí postihu za svoj hanlivý výrok o ženách, ktorého sa vo štvrtok dopustil na pôde tejto inštitúcie. Korwin-Mikke pred svojimi kolegami totiž vyhlásil, že ženy "musia zarábať menej než muži, pretože sú slabšie, menšie a menej inteligentné".

Predseda EP Antonio Tajani prešetruje, či tento 74-ročný Poliak svojou poznámkou porušil parlamentné pravidlá, ktoré zakazujú hanlivé, rasistické alebo xenofóbne výroky či správanie sa.

Migrantov prirovnal k výkalom

Pokroková aliancia socialistov a demokratov vyzvalo Tajaniho na sankcionovanie Korwina-Mikkeho za jeho "hanebné" slová, informovala spravodajská stanica BBC. Trest za podobné činy v pléne Európskeho parlamentu sa pohybuje od pokarhania cez pokutu až po pozastavenie výkonu poslaneckého mandátu.

"Komentár poslanca EP Korwina-Mikkeho je nie len urážkou žien, ale aj zradou hodnôt celej Európskej únie," napísala na sociálnej sieti Twitter maltská europoslankyňa Roberta Metsolová.

Korwin-Mikke, nezávislý poslanec EP, sa podobných prehreškov dopustil už aj v minulosti. Vlani prišiel o 3000 eur a bol dočasne zbavený mandátu za to, že prirovnal prílev migrantov do Európy k "výkalom". V októbri 2015 bol suspendovaný na desať dní za nacistický pozdrav v pléne Európskeho parlamentu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá