Politici gratulujú. Taraba hovorí o konci vlády, ktorá si o nás „obtierala ústa“, Korčok: Zmena motivuje aj PS, ozval sa aj Fico
Na víťazstvo Andreja Babiša a jeho Hnutia ANO reagujú už aj slovenskí politici. „Česko potrebuje zmenu. Úprimne gratulujem v mene SNS,“ napísal na Facebooku predseda SNS Andrej Danko.
„Pozdravujem, Andrej, do Čiech, to víťazstvo vyzerá byť úžasné,“ odkázal Babišovi a pozdravil aj lídra SPD Tomia Okamuru. „Pána Tureka tak nepoznám, ale vyzerá to tak, že v Čechách majú nádej na zmenu,“ vyhlásil. Podľa neho je tu nádej na dialóg medzi Českom a Slovenskom.
„Česko potrebuje zmenu, Česko potrebuje stabilitu. Myslím si, že pán Fiala mnohé veci nezvládol. A úspech patrí pracovitým. Andrej Babiš si to odmakal, a myslím si, že Česi dokázali to, že nie je im vlastné správanie pána Fialu voči nám a že toho už mali plné zuby,“ vyhlásil a dodal, že má úprimnú nádej v obnovenie V4.
Fico telefonoval
„Práve som telefonicky zablahoželal víťazovi českých parlamentných volieb pánovi Andrejovi Babišovi a zaželal som mu šťastnú ruku a veľa múdrosti pri pretavovaní jeho volebného víťazstva do novej vládnej koalície,“ napísal premiér Robert Fico na Facebooku.
Na nový začiatok verí aj Migaľ či Tomáš
Na Facebooku sa vyjadril aj minister investícií Samuel Migaľ, ktorý napísal, že verí, že to bude „nový začiatok vzájomných vzťahov s našimi najbližšími susedmi“.
„Gratulujem Andrejovi Babišovi k silnému volebnému víťazstvu. Česi dali najavo, že chcú politikov, ktorí hája záujmy svojho národa, nie cudzie geopolitické záujmy,“ vyhlásil na rovnakej sieti minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.
A vyjadril sa aj minister práce Erik Tomáš, ktorý rovnako ako ďalší slovenskí koaliční politici verí v obnovu dobrých vzťahov medzi Slovenskom a Českom ako aj v spoluprácu krajín V4.
„Slovensko a Česko spája nielen história, jazyk a kultúra, ale aj dlhoročné priateľstvo a partnerstvo. Pre nás v SMER – slovenská sociálna demokracia je prioritou, aby sme spolupracovali ešte užšie – v politike, hospodárstve aj v sociálnej oblasti. Len spoločnými krokmi dokážeme chrániť sociálny štát, brániť záujmy našich občanov a odolávať tlakom zvonku,“ napísal minister pôdohospodárstva Richard Takáč.
Dodal, že Slovensko a Česko musia zostať najbližšími partnermi v Európe – „to je náš cieľ aj záväzok“.
Taraba: Tešíme sa na konštruktívnu spoluprácu
K „dominantnému víťazstvu“ Babiša pogratuloval aj minister životného prostredia Tomáš Taraba.
„Vláda, ktorá dva roky si obtierala ústa o Slovensko, aby nás vťahovala do predvolebnej kampane, prehrala. Tešíme sa na konštruktívnu spoluprácu a upevnenie vzťahov,“ napísal.
„Pre mňa je najdôležitejšie to, že som si istý, že po úspešnom zostavení vlády sa významne zlepšia vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi. A na tom záleží!“ napísal minister financií Ladislav Kamenický.
Dobre naladený, s reproduktorom v ruke. Babiš si pri príchode do volebného štábu ANO púšťal taliansku „vypalovačku“
Prezident vyzdvihol vysokú účasť
Prezident Peter Pellegrini zablahoželal občanom ČR k pokojným a demokratickým voľbám s vysokou volebnou účasťou, ako aj hnutiu ANO a Andrejovi Babišovi.
„Verím, že Česká republika bude mať po voľbách vládu, ktorá prispeje k rozvoju slovensko-českých vzťahov a pomôže oživiť spoluprácu v rámci krajín V4,“ napísal.
K presvedčivému víťazstvu Babiša zablahoželal aj predseda NR SR Richard Raši. „Držím palce, aby bola česká vláda čím skôr zložená a už teraz sa teším na spoločné rokovanie nielen nás, predsedov parlamentov, ale aj českej a slovenskej vlády, tak, ako sme na to boli zvyknutí,“ vyhlásil.
Korčok predpokladá v obnovenie medzivládnych konzultácií
„Gratulujem českým občanom k vysokej, takmer 70-percentnej účasti v parlamentných voľbách, ktorých víťazom sa stalo hnutie Andreja Babiša - ANO,“ napísal Ivan Korčok na Facebooku a dodal, že predpokladá, že nová česká vláda obnoví česko-slovenské medzivládne konzultácie.
„Otázne však je, ako budú prebiehať, pretože zahraničnopolitické rozpory, ktoré viedli k ich prerušeniu, stále trvajú,“ priblížil.
„Babišovo ANO v posledných týždňoch kampane jednoznačne podporilo EÚ a NATO a jasne pomenovalo, kto nesie zodpovednosť za vojnu na Ukrajine – čo naša vláda dodnes nedokázala a čo jasne odlišuje Roberta Fica od Andreja Babiša,“ dodal a vyhlásil, že bude pozorne sledovať európsku politiku novej českej vlády, keďže hnutie ANO je v Európskom parlamente súčasťou frakcie Patrioti pre Európu.
„České voľby ukázali, že voliči túžia po zmene. Aj pre mňa a pre Progresívne Slovensko sú preto inšpiráciou – aby sme o dva roky priniesli zmenu aj na Slovensko,“ dodal.
Prerušenie medzivládnych konzultácií so Slovenskom česká vláda vlani v marci zdôvodnila rozdielnymi pohľadmi oboch krajín na kľúčové zahraničné témy. Praha a Bratislava sa rozchádzajú najmä v názore na vojenskú pomoc Ukrajine, ktorá sa od februára 2022 bráni ruskej vojenskej invázii.
Milan Majerský má radosť z pokračujúcej spolupráce
„Na výsledku českých volieb ma teší, že sa našim priateľom zo SPOLU, najmä z KDU-ČSL, podaril slušný výsledok a zostávajú silným hlasom pokoja a demokracie.“
KDH bude aj naďalej spolupracovať so svojimi českými partnermi, podporovať rodiny, zvyšovať životnú úroveň a posilňovať konkurencieschopnosť krajiny.
Predseda KDH zároveň vyjadril spokojnosť, že komunisti sa ani tentoraz nedostali do Poslaneckej snemovne.
Matovič varuje pred „eštebákom“ a Fico gratuluje
Igor Matovič k volebnému výsledku Česka poznamenal, že si susedia vybrali „slovenského eštebáka“ a praje im, aby Babiš nerobil také „psie kusy“ ako Fico na Slovensku.
K víťazstvu v českých parlamentných voľbách zablahoželal lídrovi hnutia ANO Andrejovi Babišovi aj predseda vlády SR Robert Fico. Oznámil to na sociálnej sieti.
„Práve som telefonicky zablahoželal víťazovi českých parlamentných volieb pánovi Andrejovi Babišovi a zaželal som mu šťastnú ruku a veľa múdrosti pri pretavovaní jeho volebného víťazstva do novej vládnej koalície,“ uviedol premiér.