Ak sa Únia rozdelí podľa rýchlosti, Fico chce byť v jej jadre

Ak bude viacrýchlostná EÚ realitou, Slovenská republika chce a musí byť v jadre európskej integrácie. Chce byť vo vyššej rýchlosti, lebo EÚ považujeme za životne dôležitý projekt, vyhlásil Fico po stretnutí s britským ministrom pre Brexit Davidom Davisom. Rokovali aj o situácii Slovákov žijúcich v Británii.

Jeden z piatich scenárov

Viacrýchlostná EÚ je jeden z možných piatich scenárov budúcnosti únie, ktorý sa objavil v Bielej knihe predsedu Európskej komisie Jeana-Claudea Junckera. Tento model podporujú napr. Francúzi či Nemci. Fico tvrdí, že Slovensko sa aj preto správa fiškálne zodpovedne, aj preto solídne zvládlo predsedníctvo v Rade EÚ.

Na otázku, či aj naša krajina neuvažuje o zriadení postu ministra pre záležitosti okolo Brexitu, Fico odvetil, že je jasná dohoda o tom, že členské krajiny rokujú s Veľkou Britániou spoločne. "Preto nie je potrebné, aby sme mali na Slovensku vysokého štátneho funkcionára, ktorý by sa zaoberal touto témou. Dvadsaťsedem krajín reprezentuje konkrétny vyjednávač a slovenské ministerstvo zahraničných vecí je mu dostatočným partnerom," uistil.

Biela kniha predsedu Európskej komisie Jeana-Claudea Junckera ponúka päť scenárov možného vývoja. Prvý scenár počíta len s malými zmenami fungovania EÚ, druhý hovorí o dôraze len na spoločný európsky trh, ďalší o spolupráci tzv. ochotných krajín v konkrétnych oblastiach. Možnosťou je aj okresať oblasti, ktorým sa Únia venuje a posledný scenár by mohol viesť k federalizácii únie. Päť scenárov má názvy "pokračujeme""nič, len jednotný trh""tí, ktorí chcú viac, robia viac""robiť menej, ale efektívnejšie""robiť viac spoločne".

Sľub Británie bude sledovať

Slovensko bude podrobne sledovať aj to, ako sa deklarovaná veľkorysosť Veľkej Británie voči Slovákom na jej území naplní. O veľkorysom prístupe podľa Ficových slov hovoril práve Davis. "Náš národný záujem nás núti zaujímať sa aj o osud občanov SR, ktorí sú vo Veľkej Británii. Nechceme, aby boli akýmkoľvek spôsobom z dôvodu Brexitu poškodení. Minister Davis povedal, že ak ide o tých, ktorí sa už nachádzajú na území Veľkej Británie a sú občanmi SR, tento prístup bude veľkorysý. Toto slovo môže obsahovať všeličo, lebo diabol je vždy skrytý v detailoch. Preto budeme sledovať, ako sa slovo veľkorysosť bude napĺňať," avizoval Fico.

Zároveň tvrdí, že musí férovo zobrať na vedomie, že pokiaľ ide o príchod ďalších ľudí do Británie, budú určité limity. "Všetci, ktorí sa chcú vrátiť z Veľkej Británie na Slovensko, sú absolútne vítaní. V období nedostatku pracovnej sily sme v období významných zmien na trhu práce," povedal šéf slovenskej vlády s tým, že Slováci sú ľudia, ktorí rozumejú reciprocite, a preto verí, že ani občania Británie na území EÚ nebudú znevýhodnení.

Davis uviedol, že on osobne aj britská premiérka Theresa Mayová začali viesť rokovania a vyvíjať aktivity, aby občania Veľkej Británie v EÚ a občania únie v Británii mali minimálne rovnako dobré podmienky na svoje fungovanie ako doteraz. "To je teda obsahom toho slovíčka veľkorysosť," vysvetlil.

Chcú prospech pre obe strany

Fico zopakoval, že SR si úprimne želá, aby bol projekt EÚ úspešný a aby bola Únia v dnešnom turbulentnom svete bezpečným a efektívnym domovom pre svojich obyvateľov. "SR chce zostať v EÚ, lebo v tento projekt naozaj verí. Je nám ľúto, že došlo k rozhodnutiu o Brexite, ale rešpektujeme ho," povedal.

Slovensku podľa jeho slov veľmi záleží, aby rozhovory medzi Britániou a EÚ neskončili tak, že Briti budú mať z toho len výhody a EÚ len nevýhody. "Lebo to by mohlo povzbudzovať ľudí v iných krajinách organizovať podobné referendá. Na druhej strane máme národný záujem o vynikajúce bilaterálne vzťahy s Britániou. Slovensko však nebude rokovať individuálne a rešpektujeme, že únia chce rokovať ako jeden celok," deklaroval.

Davis uistil, že Briti chcú byť naďalej globálnymi občanmi a dobrými občanmi Európy. "Želáme si, aby výsledok nášho vystúpenia bol prospešný pre obe strany. Podľa nás EÚ ako projekt musí uspieť, je to aj v našom vlastnom záujme. Musíme napr. spolupracovať aj v oblasti boja proti terorizmu. Náročnejšie budú sféry ako ekonomické vzťahy a problematika voľného obchodu. Je to niečo, čo hodláme aj naďalej podporovať," uistil.

Mayová má sťaženú pozíciu

Snemovňa lordov britského parlamentu schválila 1. marca dodatok k zákonu o Brexite, ktorý chráni práva troch miliónov občanov EÚ žijúcich v Británii. Schválenie dodatku hornou komorou britského parlamentu znamená, že vláda premiérky Theresy Mayovej bude musieť do troch mesiacov od iniciovania Brexitu predložiť návrhy na zaručenie práv občanov EÚ žijúcich v Británii.

Tento výsledok hlasovania dočasne sťažil Mayovej situáciu, ktorá teraz musí vrátiť vládny návrh zákona do Dolnej snemovne. Tá ho predtým prijala bez zmien a očakáva sa, že dodatok prijatý Snemovňou lordov zruší. Britská premiérka chce najneskôr do konca marca aktivovať článok 50. Lisabonskej zmluvy, ktorý špecifikuje podmienky odchodu členských krajín z EÚ.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá