Občiansky návrh na zničenie parížskej baziliky získal najviac hlasov

Občiansky návrh na zničenie parížskej baziliky získal najviac hlasov
Zdroj foto: SITA/AP
Návrh jedného z obyvateľov ôsmeho parížskeho obvodu na strhnutie baziliky Najsvätejšieho Srdca Ježišovho mal na internete veľký úspech. Podnet sa objavil na webe s participatívnym rozpočtom mesta Paríž.

Mesto nie je vlastníkom

Návrh bol síce myslený ako žart, získal však najväčšiu podporu z 2448 predložených občianskych projektov, napísal francúzsky denník Le Figaro.

Anonymný Parížan vo svojom návrhu tvrdí, že bazilika "uráža pamiatku obetí Parížskej komúny", krvavo potlačenej radikálne socialistickou a revolučnou vládou Paríža v roku 1871. Výstavba baziliky, ktorej základny kameň bol položený v roku 1875 a ktorá je momentálne druhou najnavštevovanejšou cirkevnou pamiatkou v krajine, mala predstavovať pokánie za činy, ktoré sa udiali počas Parížskej komúny.

Námestníčka parížskeho starostu Pauline Véronová však vyhlásila, že projekt nebude môcť byť postúpený k septembrovému hlasovaniu, pretože mesto nie je vlastníkom baziliky. Pamiatka na vrchole kopca Montmartre patrí parížskemu arcibiskupstvu, zdôraznila Véronová.

Poukázal na limity demokracie

Autor iniciatívy, vystupujúci pod menom jednej z postáv Parížskej komúny Nathalie Lemelovej uviedol, že svoj návrh myslel len ako žart a jeho cieľom bolo poukázať na limity priamej demokracie.

Odozva, s ktorou sa stretol, ale podľa Le Figaro dokazuje, že staré ideologické boje okolo stavby s kontroverznou históriou stále neutíchli. Pamiatka je predmetom debát už od roku 1875. Sporný bol už výber pozemku. Práve na mieste, kde chrám stojí, sa začalo povstanie komunardov, ktoré bolo o dva mesiace neskôr krvavo potlačené.

Bazilika, ktorá je súčasne náboženskou a politickou stavbou, mala byť stelesnením konzervatívneho morálneho poriadku III. republiky. Niektorí ľavicoví aktivisti ju podľa Le Figaro stále považujú za symbol represie štátu voči ľuďom.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá