Krajiny V4 nechcú druhotriedne potraviny. Vyzvali EÚ, aby zakročila

TA3 TASR
2.3.2017 18:51

Premiéri Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska sa na mimoriadnom summite V4 vo Varšave zhodli, že Európska komisia musí zakročiť proti dvojakému metru výrobcov.

S iniciatívou prišlo Slovensko

Dvojaká kvalita potravín v Európskej únii je problém, ktorý musí Európska komisia riešiť. Krajiny V4 ju preto po stretnutí predsedov vlád a ministrov pôdohospodárstva vo Varšave vyzvali, aby pripravila analýzu a návrh legislatívnych opatrení. Štvorka vytvorí spoločnú pracovnú skupinu a zlepší výmenu informácií.

S iniciatívou zvolať mimoriadny summit k tejto téme prišlo Slovensko. Premiér Robert Fico (Smer-SD) nepovažuje dvojakú kvalitu potravín za technický problém. „Ja vnímam predovšetkým mimoriadne nebezpečný politický odkaz, ktorý vytvára situácia, že občania v tej istej EÚ nemajú rovnaký prístup ku kvalitným potravinárskym výrobkom,“ uviedol.

Premiéri a ministri pôdohospodárstva krajín V4 sa zhodli, že je potrebné tlačiť na EK, aby dodržiavala závery rezolúcie Európskeho parlamentu, ktorá bola prijatá v roku 2013. Tá komisiu vyzýva, aby k dvojakej kvalite potravín zaujala jednoznačné stanovisko, aby ju analyzovala a dala odporúčanie, ako sa tomuto problému vyhnúť.

Vznikne pracovná skupina

„Vítam, že apelujeme na EK, aby celý problém riadne preštudovala a odpovedala na otázku, či súčasná legislatíva dostatočne reaguje na tieto podvody. Lebo ide o zavádzanie zákazníkov v krajinách V4, ktoré nemôžeme v žiadnom prípade akceptovať ani tolerovať,“ zdôraznil Fico.

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (nominantka SNS) informovala, že krajiny V4 zároveň vytvoria pracovnú skupinu, ktorá bude analyzovať aj iné typy potravín, aké testovalo Slovensko. Cieľom je koordinovať postupy a vzájomne si odovzdávať informácie.

„To posolstvo, ktoré chceme dať Európe, je, že naozaj máme jednotný trh, jedného spotrebiteľa, jedno zdravie. Preto pre nás a pre iné členské krajiny, ktoré sú súčasťou V4, je neprípustné, aby sme tvorili dve kategórie spotrebiteľov. Chceme docieliť, aby tovary, ktoré sa dajú kúpiť v jednej európskej krajine, boli rovnaké obalom a obsahom aj v inej členskej krajine,“ priblížila Matečná.

Občianska iniciatíva ako možnosť

Fico je podľa vlastných slov presvedčený, že EK na túto jasnú výzvu zareaguje. Ak však bude Slovensko vidieť laxný prístup komisie k tejto téme, nevylúčil, že vláda zorganizuje občiansku iniciatívu. Pod petíciu by bolo potrebné zozbierať milión podpisov. Matečná to označila za krajné riešenie.

Dvojakú kvalitu potravín vníma ako vážny problém aj český premiér Bohuslav Sobotka. „Obávam sa, že EK tento problém podceňuje a je to chyba. Nemožno súhlasiť s predstavou, že sú tu občania prvej a druhej kategórie,“ vyhlásil. Jeho maďarský náprotivok Viktor Orbán trvá na tom, že krajiny V4 nemôžu byť miestom, kde sa namiesto potravín predáva nejaký odpad. Aktivity Slovenska, Česka a Maďarska podporuje aj Poľsko.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok