Slovenku Vlastu poslali vo Švédsku za mreže, roky klamala úrady

Slovenku Vlastu poslali vo Švédsku za mreže, roky klamala úrady
Zdroj foto: SITA/AP
Švédsky okresný súd v meste Malmö poslal do väzenia 49-ročnú Vlastu so slovenským aj slovinským občianstvom a takisto jej dvoch dospelých synov za podvádzanie úradov.

Starší brat František totiž vyše desať rokov predstieral, že je mentálne postihnutý, aby rodina mohla dostávať vo Švédsku sociálne dávky. Vlasta tvrdila, že jej syn potrebuje plienky a pomoc pri všetkých úkonoch, uviedol švédsky súd. Na základe toho zamestnanci zdravotníctva vystavili rodine potrebné dokumenty, aby mohla dostávať finančnú pomoc na zaplatenie starostlivosti o syna.

"Preto bol rodine priznaný príspevok na asistenciu a matka bola najatá ako jeho osobná asistentka," dodal súd. Jej synovi priznali prvýkrát nárok na asistenciu v roku 2000, keď mal okolo 15 rokov. V rokoch 2006-2015 dostala rodina sociálne dávky vo výške takmer deväť miliónov švédskych korún (približne 945.000 eur).

Úrady prestali rodine vyplácať dávky v roku 2015, keďže od roku 2001 dostali niekoľko upozornení a v roku 2012 aj policajnú správu z vyšetrovania. Starší syn Vlasty, 32-ročný František, povedal súdu, že predstieral mentálne postihnutie, takže ľudia sa s ním nemohli kontaktovať ani komunikovať.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá