Dow Jones sa prvýkrát v histórii dostal nad hranicu 21-tisíc bodov

Dow Jones sa prvýkrát v histórii dostal nad hranicu 21-tisíc bodov
Zdroj foto: SITA/AP
Kľúčový americký index Dow Jones Industrial sa v stredu prvýkrát vo svojej histórii dostal nad hranicu 21.000 bodov. Najznámejší burzový barometer prekonal túto hranicu hneď po začiatku obchodovania a dostal sa až na 21.169 bodov.

Nakoniec ukončil stredajšie obchodovanie so ziskom 1,46 % na úrovni 21.115,55 bodu. Takže v stredu pokračoval rast amerických akcií po utorkovej prestávke. Vyhliadky na rýchlejší rast, menšie dane, nárast štátnych výdavkov a vyššie zisky firiem mali na akcie účinok ako magický koktail, uviedol analytik spoločnosti ETX Capital Neil Wilson s odkazom na plánované ekonomické stimuly amerického prezidenta Donalda Trumpa.

V prelamovaní rekordov pokračovali aj ďalšie newyorské indexy. Širší index S&P 500 stúpol o 1,37 % na 2395,96 bodu. Technologický index Nasdaq 100 si pripísal 1,14 % a uzavrel na úrovni 5390,99 bodu. Ďalším pozitívnym faktorom, ktorý v stredu podporil akcie, bol index nákupných manažérov inštitútu ISM pre americký výrobný sektor, ktorý vo februári nečakane prudko vzrástol.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá