Strieľal počas bohoslužby, pri úteku podpálil kostol. Útočníka zneškodnili, hlásia už jednu obeť
Nedeľná bohoslužba v meste Grand Blanc v americkom štáte Michigan sa zmenila na tragédiu. Strelec vrazil autom do kostola, začal strieľať a podľa polície budovu aj podpálil.
Útok počas bohoslužby
Najmenej štyri obete si vyžiadala nedeľňajšia (28. septembra) streľba a požiar v mormónskom kostole v meste Grand Blanc v americkom štáte Michigan, oznámila miestna polícia.
Mŕtvy je podľa úradov aj strelec a viacero osôb utrpelo zranenia, informuje agentúra podľa správy DPA.
New aerial footage shows the Grand Blanc, Michigan church engulfed in flames after a gunman opened fire and set it ablaze.
— Benny Johnson (@bennyjohnson) September 28, 2025
Christianity is under attack.
pic.twitter.com/AexMpnCQFt
Podľa televízie FOX 2 k streľbe došlo v kostole Ježiša Krista Svätých neskorších dní na ulici McCandlish Road. Nahlásená bola krátko pred 11.00 h miestneho času (17.00 h SELČ).
Útočník z Burtonu
Miestna polícia na následnom brífingu podľa televízie NBC News oznámila, že predpokladaný strelec bol identifikovaný ako 40-ročný muž z mesta Burton.
Svojím autom vrazil do kostola a začal strieľať na stovky ľudí, ktorí sa zúčastnili na nedeľnej bohoslužbe; tá sa začala o 10.00 h miestneho času (16.00 h SELČ).
Polícia sa domnieva, že útočník kostol aj úmyselne podpálil. „Stále sa snažíme určiť, kedy a kde požiar vznikol a ako k nemu došlo. Domnievame sa, že ho úmyselne založil podozrivý,“ povedal náčelník miestnej polície William Renye. Nevylúčil, že keď bude požiar uhasený, vo vnútri by sa mohli nájsť telá ďalších obetí, ktoré nestihli uniknúť.
🚨 BREAKING: Horror in Michigan 📷 A gunman opened fire at a church in Grand Blanc. Multiple victims reported. The shooter is down, but the church is on fire. 📷 🙏.Do you see the trend? An attack on Christians and Christianity, how come a gunman has never shown up and attacked a… pic.twitter.com/gzG9ETlZRq
— FAFO (@McGregn) September 28, 2025
Výpoveď svedka
Jeden zo svedkov televízii FOX 2 povedal, že pred streľbou videl muža, ktorého nepoznal, ako šoféruje nákladné auto, pričom bol ozbrojený. Keď spolu s manželkou chceli odísť, podozrivý vystrelil na ich vozidlo a strela rozbila čelné sklo.
Na miesto činu prišli predstavitelia Úradu pre alkohol, tabak, strelné zbrane a výbušniny (ATF) a Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI), uviedla televízia ABC News.
Vyšetrovatelia podľa nej zisťujú, či bol kostol v posledných mesiacoch terčom vyhrážok a či načasovanie streľby môže súvisieť so sobotňajším úmrtím 17. prezidenta mormónskej cirkvi Russella M. Nelsona, ktorý mal 101 rokov.
Streľba v katolíckej škole v USA si vyžiadala životy dvoch detí. Zranených je 17 ľudí, viacerí sú v kritickom stave
Mesto Grand Blanc leží približne 80 kilometrov severne od Detroitu a má necelých 8000 obyvateľov. Miesto streľby sa nachádza v blízkosti obytných oblastí a kostola Jehovových svedkov.
Reakcie politikov
Násilný čin v meste Grand Blanc odsúdila americká ministerka Pam Bondiová, guvernérka Michiganu Gretchen Whitmerová i prezident USA Donald Trump.
„Zdá sa, že ide o ďalší cielený útok na kresťanov v Spojených štátoch amerických. Trumpova administratíva bude verejnosť informovať, ako to vždy robí. Medzitým sa MODLITE za obete a ich rodiny. TÁTO EPIDÉMIA NÁSILIA V NAŠEJ KRAJINE MUSÍ OKAMŽITE SKONČIŤ!“ napísal Trump v reakcii na svojej platforme Truth Social.