Starý prípad exposlanca Ďuračku sa vracia späť na krajský súd

Starý prípad exposlanca Ďuračku sa vracia späť na krajský súd
Zdroj foto: TASR
Vyše 20 rokov stará kauza Petra Ďuračku, ktorý sa preslávil údajným vulgárnym výrokom o ctenom poslaneckom k***, sa vracia naspäť na krajský súd. Senát Najvyššieho súdu pod vedením Štefana Harabina vyhovel dovolaniu bývalého poslanca parlamentu.

V spise sa nenachádzali originály dôkazov

Dovolací senát tak zrušil pôvodné rozsudky NS SR z roku 2008 a bratislavského KS z roku 2007. Predseda senátu NS SR skonštatoval, že prvostupňový súd rozhodol v neprospech obvineného a  že krajský súd sa dopustil viacero pochybení. V prípade exposlanca KS nerozhodol o jeho námietke zaujatosti.

"Podstatné je však, že v spise sa nenachádzajú originály dôkazov, ktoré by mali usvedčovať môjho klienta z trestného činu podvodu," povedal obhajca Branislav Jablonka. Trestného činu sa mal Ďuračka dopustiť ešte v roku 1996. Krajský súd v Bratislave mu uložil osemročný trest odňatia slobody a pôvodne mu NS SR znížil trest na päť rokov a na peňažitý trest vo výške milión slovenských korún. Exposlanec sa mal podvodu dopustiť na bratislavskom daňovom úrade.

KS exposlanca odsúdil 27. júna 2007 za podvod na spomínaný trest v najľahšej, prvej nápravnovýchovnej skupine. Zároveň podľa rozsudku súdu mal zaplatiť osemmiliónovú škodu (265.551 eur), ktorú spôsobil daňovému úradu. Ďuračku odsúdil KS v BA za podvod s daňou z pridanej hodnoty, ktorého sa mal dopustiť v roku 1996. Ako konateľ firmy chcel údajne vtedy od daňového úradu vrátiť odpočet z DPH za viac ako 15 miliónov Sk (497.908 eur).

Fiktívne predaje a falšovaný podpis

Podľa obžaloby poškodil tak štát o približne 8,74 milióna Sk (290.114 eur). Vzájomne prepojené firmy - Chemtrans a Polychemkomerc obžalovaného si mali predávať fiktívne a okrem toho mal podľa obžaloby Ďuračka falšovať v jednej z týchto firiem podpis pri obchodných transakciách.

Konkrétne išlo o vyplatenie odpočtu DPH z predaja a následného nákupu ekonomicko-organizačného poradenstva, know-how medzi spomínanými spoločnosťami. Rozsudok KS nebol právoplatný, lebo okrem obžalovaného aj prokurátor zvažoval vtedy podať odvolanie. Senát KS totiž do rozsudku nezahrnul jeho návrh, podľa ktorého by v rámci trestu nemal exposlanec vykonávať činnosť v štatutárnych orgánoch obchodných spoločností.

Svojím rozsudkom KS súčasne zrušil predchádzajúce rozsudky Okresného a KS v Bratislave, ktoré Ďuračku potrestali trojročným väzením za útok na policajnú hliadku. Z verdiktov súdov potvrdil len zákaz šoférovania na šesť rokov. Ďuračka totiž práve terénnym autom pred svojím domom a po naháňačke mal na začiatku augusta 2004 zaútočiť na policajta. Exposlanec bol za mrežami od mája 2007 práve za tento útok na verejného činiteľa. Bývalý politik bol mediálne známy svojimi údajnými viacerými roztržkami s policajtmi, pri ktorých mal použiť aj mimoriadne vulgárny slovník.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá