Český misionár dostal milosť, v Sudáne ho obvinili zo špionáže

Český misionár dostal milosť, v Sudáne ho obvinili zo špionáže
Zdroj foto: ČTK
Odsúdenému českému misionárovi Petrovi Jašekovi udelil sudánsky prezident milosť. Jašek bol v Sudáne väznený od roku 2015 a v januári tohto roka odsúdený na desiatky rokov väzenia. Aj na základe petície, pod ktorú sa podpísalo 400-tisíc ľudí na celom svete, z toho 40-tisíc Slovákov, je v súčasnosti na slobode.

Prenasledujú najmä kresťanov

Podľa mimovládnej organizácie CitizenGO je oslobodenie kresťanského humanitárneho pracovníka Petra Jašeka veľmi dobrou správou. Sudán je totiž celosvetovo piatou najhoršou krajinou na svete v oblasti zachovávania náboženskej slobody. Prenasledovanie tu hrozí predovšetkým v spojení s extrémistickým islamom, preto kresťania často patria medzi najprenasledovanejších.

“Petr Jašek odišiel pomáhať prenasledovaným kresťanom a na vlastnej koži zažil prenasledovanie. Dokonca ho dali do tej istej cely ako bojovníkov tzv. Islamského štátu, ktorí ho priamo vo väzení bili a mučili. Som rada, že ľudskosť ešte nevymrela a viac ako 400-tisíc ľudí vytrvalo požadovalo jeho prepustenie,“ povedala Miriam Kuzárová z CitizenGO.

Petr Jašek sa po príchode do Českej republiky poďakoval politikom, diplomatom, aktivistom, ako aj všetkým ľuďom, ktorí ho podporili a modlili sa za neho, ako aj za ďalších prenasledovaných kresťanov. “Tiež si veľmi cením petíciu CitizenGO, ktorú podpísalo 400-tisíc ľudí. Táto podpora bola veľmi dôležitá,“ povedal Jašek.

Odsúdili ho na desiatky rokov

V Sudáne vo väzení zostali ešte dvaja jeho kolegovia, ktorí boli odsúdení spolu s ním. Ide o sudánskeho kazateľa Hassana Abduraheema Kodiho Taoura a dárfúrskeho vysokoškolského študenta Abdulmonem Abdumawla Issa Abdumawla. Petr Jašek je český humanitárny pomocník, ktorý v decembri 2015 odovzdal v Sudáne príspevok 5-tisíc dolárov na liečbu vážne zraneného Alího Omara. Ten na študentskej demonštrácii v Darfure utrpel vážne popáleniny.

Trestné orgány v Sudáne vyhodnotili tento dar ako príspevok na financovanie rebelských hnutí a zároveň Jašeka obvinili z protištátnej činnosti, špionáže a ďalších trestných činov. V januári 2017 bol Petr Jašek uznaný vinným vo všetkých bodoch obžaloby a odsúdený na 23,5 roka väzenia a peňažný trest 100-tisíc sudánskych libier, čo je približne 15-tisíc eur.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá