Hnutie 99% podá sťažnosť na protiústavnosť parlamentných volieb

Aktualizované:
Hnutie 99% - občiansky hlas dnes podá sťažnosť na protiústavnosť parlamentných volieb, ktoré sa konali 10. marca.

V prípade, že sa Ústavný sud SR zhodne so stanoviskom hnutia a potvrdí jeho nález, 99% bude požadovať zrušenie výsledkov volieb a ich opakovanie v novom termíne. TASR o tom informoval jeden z lídrov hnutia Ivan Weiss.


Mimoparlamentné hnutie argumentuje tým, že došlo k dvom porušeniam, ktoré mali mať vplyv na konečný výsledok parlamentných volieb. V prvom prípade ide o údajné porušenie ústavného zákona, ktorý konštatuje, že verejný funkcionár nesmie používať svoju osobu, meno či podobizeň na reklamu. Porušenie tohto ustanovenia sa trestá uložením pokuty vo výške ročného platu funkcionára. "Tento zákon nerozdeľuje politickú a inú reklamu a platí 365 dní v roku... Stačí si zobrať napríklad billboard Žitňanskej, ktorá tam má napísané: Lucia Žitňanská, SDKÚ-DS, ministerka spravodlivosti," povedal Weiss, podľa ktorého sa toto porušovanie dialo v takom veľkom rozsahu a tak dlho, že muselo mať vplyv na výsledky volieb.


Druhý bod sťažnosti sa týka medializovanej kauzy preverovania podpisových hárkov, ktoré 99% odovzdalo pri registrácii na ministerstve vnútra. Mimoparlamentný subjekt namieta spôsob, akým polícia túto kontrolu realizovala i to, že preverovala iba 99%, hoci už v tom čase existoval podnet na kontrolu ďalších politických strán. "Takisto, keďže on (policajný prezident Jaroslav Spišiak, pozn. TASR) nie je orgán činný v trestnom konaní, tak nemôže byť informovaný a informovať o priebehu vyšetrovania. On však citoval z vyšetrovacieho spisu," poznamenal Weiss na margo tlačovej konferencie Spišiaka 29. februára. Policajný prezident vtedy zvolal tlačovú konferenciu, aby reagoval na výzvu hnutia vysvetliť prebiehajúcu policajnú akciu.
Mimoparlamentné hnutie 99% - občiansky hlas podporilo vo voľbách 1,58 percenta voličov. Na vstup do Národnej rady SR musí strana získať minimálne päťpercentnú podporu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá