Dron ako lietajúci taxík? Dubaj sa chce vyhnúť dopravným zápcham

Dron ako lietajúci taxík? Dubaj sa chce vyhnúť dopravným zápcham
Zdroj foto: SITA
Už v júli tohto roku plánujú začať v emiráte Dubaj skúšobnú prevádzku jednomiestnych dronov ako taxíkov. Lietajúce teleso nepotrebuje pilota. Cestujúcemu stačí uviesť miesto, kde chce pristáť a ostatné už zariadi palubný počítač a centrum riadenia letovej prevádzky.

Nepotrebuje pilota

Lietajúci taxík má názov Ehang 184 a čínska firma Ehang ho nedávno predstavila na podujatí World Government Summit Dubai. Miestny úrad pre dopravu potvrdil, že taxík už skúšobne v meste lieta. Kým v Nemecku či vo Francúzsku sa dopravní experti zaoberajú otázkou, ako dosiahnuť bezpečnú prevádzku autonómne riadených vozidiel na cestách, v Dubaji chcú problém dopravných zápch vyriešiť cestovaním vzduchom.

Toto riešenie potvrdil v rozhovore pre americký denník New York Times šéf dubajského dopravného úradu. Dron má tvar veľkého vajca a osem vrtúľ. Kabína je anatomicky tvarovaná pre jediného cestujúceho. Ten má pred sebou dotykovú obrazovku, na ktorej si zvolí jeden z vyobrazených cieľov cesty. Tým sa jeho povinnosti ako "pilota" skončia. Cestujúci s batožinou môže mať hmotnosť maximálne 100 kg.

Problémom je vietor

Dron vyvinie maximálnu rýchlosť 100 kilometrov za hodinu. Ale jeho dolet je maximálne 50 km. Najvyššie vzlietne do výšky 300 metrov. Cestujúci nemôže počas letu ovplyvňovať činnosť taxíka. Zmena kurzu sa dá robiť len z riadiaceho strediska. V prípade núdze zariadi jeho pristátie. Ak sa rozpúta búrka, alebo sa zdvihne silný vietor, pre drony je to neprekonateľná prekážka a zostanú na zemi.

Výrobca ubezpečuje, že jeho dron má životne dôležité systémy zdvojené. Nebude sa dať na ňom lietať, či skôr pristávať hocikde. Budú musieť mať pevne vybrané miesta, rovné plochy, na ktorých dokáže bezpečne zosadnúť. Využívanie malých leteckých taxíkov už obsahuje plán emirátu na rozvoj dopravy. V roku 2030 by mali v ňom malé autonómne letecké dopravné prostriedky prepraviť 25 % cestujúcich.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá