Juncker nechce brzdiť rýchlejších, podporil viacrýchlostnú Úniu

Juncker nechce brzdiť rýchlejších, podporil viacrýchlostnú Úniu
Zdroj foto: SITA/AP
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa vyjadril za vytvorenie viacrýchlostnej EÚ po odchode Spojeného kráľovstva. Členské štáty, ktoré chcú napredovať v európskej integrácii, by podľa neho nemali byť zdržiavané tými ostatnými.

Nemôžu robiť spoločné rozhodnutia

"Chceme napredovať ako 28 štátov? Nebolo by lepšie, ak by tí, ktorí chcú napredovať rýchlejšie, mali možnosť to robiť a neubližovali ostatným?" kládol si otázku Juncker na konferencii na pôde univerzity v Louvain-la-Neuve. Z jeho slov citovala belgická televízia a rozhlas RTBF.

Podľa Junckera v súčasnosti nie je možné, aby všetky štáty "robili všetky rozhodnutia spolu". Pripomenul, že budúcnosť Únie bude hlavnou témou marcového summitu v Ríme, na ktorom sa zúčastní 27 štátov - Spojené kráľovstvo pozvané nie je.

Do summitu má EK predstaviť svoju víziu o budúcnosti Únie označovanú pojmom "biela kniha". "Je potrebné pripomenúť si Rím na základe bielej knihy, ktorú Komisia zverejní pravdepodobne počas budúceho týždňa, a pokúsiť sa dohodnúť na kľúčových veciach," avizoval Juncker.

Dôležitá bude závažnosť tém

Šéf eurokomisie zastáva názor, že na najdôležitejších veciach sa nemusia zhodnúť všetky členské štáty a počet zástancov spoločných riešení sa môže líšiť v závislosti od témy.

"Myslím si, že si treba predstaviť kontinent ako sústredné kruhy, kde je okolo centra Európy ďalšia orbita so štátmi, ktoré nezdieľajú všetky ambície s ostatnými" opísal svoju predstavu Juncker.

RTBF informovala, že šéf EK by na "vonkajšiu orbitu" zatiaľ umiestnil len Spojené kráľovstvo a Turecko, no ďalšie štáty nemenoval. Summit v Ríme sa uskutoční 25. marca pri príležitosti 60. výročia podpisu Rímskych zmlúv. Do konca marca sľúbila britská premiérka Theresa Mayová formálne požiadať o odchod z Únie aktivovaním článku 50 Lisabonskej zmluvy.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá