Tragédia v centre Lisabonu. Havária populárnej lanovky pripravila o život 15 ľudí, obete vytiahli spod trosiek

3.9.2025 20:37 , Aktualizované: 4.9.2025 06:27

Havária lanovky Glória v portugalskom Lisabone si v stredu (3. septembra) vyžiadala najmenej 15 mŕtvych a 18 zranených (päť ťažko, 13 ľahko vrátane dieťaťa), uviedla CNN Portugal.

Prvé správy hovorili o troch mŕtvych. Päť zranených je v kritickom stave a medzi 13 ľahko zranenými je jedno dieťa.

Lanovka, ktorá patrí medzi obľúbené turistické atrakcie, sa vykoľajila a následne havarovala. Niekoľko ľudí v nej zostalo zakliesnených. Na mieste bola záchranná služba, polícia a hasiči. Príčina nehody je zatiaľ nejasná.

Deň národného smútku

„Tragédia, akú naše mesto ešte nezažilo,“ povedal starosta Lisabonu Carlos Moedas. Portugalské úrady vyhlásili na štvrtok deň národného smútku.

Všetky obete boli vytiahnuté z trosiek, uviedol predstaviteľ záchranárov Tiago Augusto a dodal, že medzi obeťami sú aj cudzinci. Žiadne ďalšie podrobnosti o totožnosti obetí neboli hneď k dispozícii.

Ikona Lisabonu

Traja zo zranených boli v skorších správach v kritickom stave, previezli ich do nemocnice São José.

Snímky z miesta zachytávajú vykoľajenú a zničenú žltú lanovku v kopci medzi domami. Podľa webu civilnej ochrany je na mieste 59 záchranárov, ktorým pomáha 21 pozemných vozidiel. Podľa CNN Portugal je kapacita lanovky zhruba 40 ľudí.

Lanovka Glória je jednou z ikon Lisabonu a hojne ju vyhľadávajú turisti.

Na juhu Talianska neďaleko Neapola došlo k tragédii, keď sa zrútila kabína lanovky na horu.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
Sledujte ta3 na Google news po kliknuti zvoľte "Sledovať"