NAKA odhalila korupčníka, úplatky vraj príjímal aj v splátkach

Aktualizované:
Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry vzniesol obvinenie voči zamestnancovi poľnohospodárskej platobnej agentúry Petrovi O. pre prijímanie úplatku spolu za dva skutky, ktorých sa mal dopustiť na konci roku 2016 a začiatkom tohto roka.

Priame platby v poľnohospodárstve

Celkovo malo ísť v prípade o sumu o 19.000 eur. Na tlačovej besede o tom informoval Prezident Policajného zboru Tibor Gašpar. Oba prípady sa týkali poskytovania priamych platieb v poľnohospodárstve.

„Obvinený mal ešte v minulom roku žiadať od predsedu poľnohospodárskeho družstva isté percento zo sumy 830.000 eur, neskôr upresnil, že malo ísť o dve percentá z tejto sumy, čo je viac ako 16.000 eur,“ povedal Gašpar.

Vo februári tohto roka mal obvinený ako prvú splátku prijať sumu 6000 eur, vtedy však už bol pod dohľadom polície, ktorá ho zadržala aj s peniazmi.

Polícia vyzýva verejnosť

Pri vyšetrovaní tohto prípadu však strážcovia zákona mali naraziť aj na ďalšie korupčné správanie obvineného. Policajný vyšetrovateľ tak 22. februára rozšíril Petrovi O. obvinenie o ďalší skutok, nakoľko mal od ďalšieho žiadateľa o finančnú podporu v poľnohospodárstve žiadať 3000 eur.

Peter O. cez sprostredkovateľa úplatok aj prijal a suma mala byť pripísaná na jeho účet. V tomto prípade polícia obvinila aj 51-ročného podnikateľa, ktorý úplatok poskytol. V prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky, Peter O. za prijímanie úplatku môže stráviť za mrežami tri až osem rokov.

Prokurátor spracoval na obvineného Petra O. návrh na vzatie do väzby, ktorý však sudca neakceptoval. Vo veci tak bude rozhodovať súd vyššieho stupňa. Policajný prezident Tibor Gašpar aj v súvislosti s týmto prípadom vyzval verejnosť, aby informovala políciu, pokiaľ sa stretne s korupčným správaním.

Agentúra víta spoluprácu s NAKA

Pôdohospodárska platobná agentúra a Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, pod ktoré agentúra patrí, spoluprácu s políciou a Národnou kriminálnou agentúrou na odhaľovaní korupcie vítajú. Uviedol to na brífingu generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch.

"Platobná agentúra a MPRV pod vedením pani ministerky Gabriely Matečnej víta spoluprácu so zložkami Policajného zboru. Vyzývam zároveň všetkých prijímateľov pomoci, občanov, ale aj zamestnancov platobnej agentúry, aby všetky prejavy korupčného správania nahlasovali," priblížil šéf PPA.

Zdôraznil, že PPA prezentuje nulovú toleranciu voči korupcii. "Prezentujeme to aj tým, že uverejňujeme všetky možné informácie o prijímateľoch, ako aj o všetkých podporách, ktoré platobná agentúra administruje," podčiarkol Kožuch. PPA podľa neho ročne pracuje s podporami vo výške asi 800 miliónov eur. Vedenie PPA podľa jeho slov v minulom roku predstavilo výrazné zmeny vo fungovaní agentúry, keď zaviedlo plán transparentnosti a prísne kontroly oprávnenosti výdavkov, ako aj obhospodarovania podporovaných poľnohospodárskych plôch a hospodárskych zvierat.

"Zriadili sme odbor vnútornej kontroly, supervízie a ochrany finančných záujmov EÚ. Zaviedli sme viacúrovňovú kontrolu efektívnosti a hospodárnosti výdavkov a obhospodarovania plôch a hospodárskych zvierat," doplnil. PPA podľa neho taktiež posilnila kontroly priamo v teréne. "Vybavili sme zamestnancov rôznymi aplikáciami, aby bola kontrola aj počas administrácie podpory," dodal šéf PPA.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá