Ukrajinskí nacionalisti demonštrovali proti príliš zmierlivej vláde

Ukrajinskí nacionalisti demonštrovali proti príliš zmierlivej vláde
Zdroj foto: SITA/AP
Niekoľko tisíc Ukrajincov sa zhromaždilo v hlavnom meste Kyjev a požadovalo zmenu v politickom vedení. Demonštrácia sa konala práve na tretie výročie zosadenia proruského prezidenta Viktora Janukovyča v čase masových pouličných protestov.

Pasívna vláda

Zhromaždenie zorganizovali tri nacionalistické pravicové strany, ktoré obviňujú vládu z nevýraznosti a zmierlivosti v období anektovania ukrajinského Krymského polostrova Ruskom, ktoré tiež podporuje separatistov na východe Ukrajiny. Dav v Kyjeve skandoval "Sláva Ukrajine!" a protestujúci niesli pútače s heslami ako "Vláda by mala bojovať proti Putinovi, nie proti Ukrajincom".

Podľa obyvateľa Kyjeva Vasyla Volského úrady nesplnili sľuby, že uskutočnia reformy ekonomiky. "Nenastalo žiadne zlepšenie, situácia sa dokonca zhoršila v porovnaní s tým, čo bývalo. Armáda stále nemá financie, tak ako predtým. Ľudia sú trikrát chudobnejší a úrady s tým nič nerobia," povedal Volskij.

Obávajú sa zrušenia sankcií

Žiadna z troch strán organizujúcich protest - nacionalistická Svoboda, krajne pravicový Pravý sektor a novovytvorený Národný zbor založený členmi Azovského práporu - nie je v súčasnosti zastúpená v parlamente.

Janukovyč od svojho úteku z Ukrajiny 22. februára 2014 žije v exile v Rusku. Jeho nástupca Petro Porošenko sa snaží priblížiť Ukrajinu k Európskej únii, ale bývalú sovietsku republiku stále sužuje chudoba a korupcia. Navyše, konflikt na východe Ukrajiny stále nie je vyriešený. Ukrajinci majú zároveň obavy, že americký prezident Donald Trump možno zruší sankcie uvalené na Rusko za jeho akcie na Ukrajine.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá