Ministri USA idú do Mexika upokojiť situáciu a vysvetliť Trumpove výroky

Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson a minister pre vnútornú bezpečnosť John Kelly zamierili na diplomatickú misiu do Mexika v čase napätia medzi oboma krajinami ohľadne plánov prezidenta Donalda Trumpa postaviť na južných hraniciach Spojených štátov múr proti migrantom a zločincom.

Partnerstvo s Washingtonom platí

Americkí politici majú v Mexiku na programe rozhovory s tamojším prezidentom Enriquem Peňom Nietom a ďalšími poprednými predstaviteľmi.

Táto návšteva je podľa AP súčasťou postupov americkej vlády - ministri a ďalší vysokopostavení členovia kabinetu uisťujú štáty znepokojené Trumpovými výrokmi o tom, že partnerstvo s Washingtonom majú isté aj v nových časoch éry "Amerika na prvom mieste".

Podobnú úlohu zohrali nedávno aj viceprezident Mike Pence a minister obrany Jim Mattis, ktorí vysvetľovali zahraničným politikom Trumpove slová a uisťovali ich o spojenectve.

Miernejší diplomatický tón

Tillerson i Kelly používajú síce voči Mexiku miernejší diplomatický tón než Trump, obaja však zastávajú dôležité postavenie pri realizácii politiky, ktorá spôsobila v tomto štáte všeobecnú nevôľu.

Vzťahy USA a Mexika sú citlivé. Šéf Bieleho domu Donald Trump chce urýchlene vybudovať na hraniciach s Mexikom pohraničný múr. Plánovaná návšteva mexického prezidenta vo Washingtone bola zrušená po tom, ako Mexiko vyhlásilo, že nemieni financovať výstavbu tohto múru, ako to požaduje Trump. Mexiko bude druhou oficiálnou zahraničnou cestou Rexa Tillersona, ktorý bol uplynulý týždeň v Nemecku.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá