Sýrčania už nebudú automaticky utečencami, rozhodol nemecký súd

Sýrčania už nebudú automaticky utečencami, rozhodol nemecký súd
Zdroj foto: SITA/AP
Sýrčania utekajúci pred zložitou občianskou vojnou vo svojej vlasti nemajú automatické právo na štatút utečenca na základe Ženevských konvencií, vyhlásil dnes súd v západonemeckom meste Münster.

Nemožno sa domnievať, že uchádzači o azyl vracajúci sa do Sýrie budú prenasledovaní ako politickí odporcovia už len z toho dôvodu, že ušli. Uviedol to Vrchný správny súd pre Severné Porýnie-Vestfálsko v Münsteri. Prípad dostal na spomínaný súd utečenec z Aleppa, ktorý napadol rozhodnutie nemeckého Spolkového úradu pre migráciu a utečencov.

Úrad v súčasnosti udeľuje sýrskym žiadateľom o azyl iba dočasnú, tzv. doplnkovú ochranu, ktorá ich chráni pred vyhostením z Nemecka, avšak nemôžu za nimi pricestovať rodinní príslušníci. Sýrčania s udeľovaním doplnkovej ochrany väčšinou nie sú spokojní.

Verdikt súdu je dôležitý aj pre ostatné podobné prípady. Len v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko podalo do konca januára žalobu 12.300 Sýrčanov, nespokojných s rozhodnutiami BAMF. Krajinský Vrchný správny súd upiera možnosť odvolania, hoci verdikt možno napadnúť na Spolkovom správnom súde.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá