Kanada poslala na hranice s USA posily, žiadateľov o azyl pribúda

Kanadská polícia posilňuje vzhľadom na rastúci počet žiadateľov o azyl svoje početné stavy na hraniciach s USA.

Najrušnejší je hraničný prechod Québecu

Pohraničná agentúra CBSA i Kráľovská kanadská jazdná polícia zvýšili počet príslušníkov v provincii Québec, informovali obe inštitúcie na tlačovej konferencii. S cieľom vyrovnať sa s rastúcim počtom žiadateľov o azyl prichádzajúcich zo Spojených štátov bolo zriadené aj dočasné prijímacie stredisko, informovala agentúra Reuters.

Centrum je zriadené v mestečku Lacolle, kde sa nachádza najväčší a najrušnejší hraničný prechod v provincii Québec. Polícia tam žiadateľov predbežne identifikuje a zistí, či nie sú hrozbou alebo niečo nepašujú. Pracovníci CBSA im následne odoberú odtlačkov prstov a tiež ich vypočujú.

Ak predstavujú hrozbu, sú zadržaní, ak nie, môžu podať žiadosť o azyl, zatiaľ čo čakajú na rozhodnutie úradov.
Podľa CBSA prišlo v januári do provincie Québec až 452 žiadateľov o azyl, pričom v rovnakom období pred rokom ich bolo len 137.

TOP videá

Utečenci sú vítaní

Prechod žiadateľov o azyl z USA do Kanady je v skutočnosti nelegálny, pretože vláda v Ottawe považuje susednú krajinu za bezpečnú. Vzhľadom na prísny kurz nového amerického prezidenta Donalda Trumpa proti prisťahovalcom organizácie ako Amnesty International požadujú od Ottawy zrušenie dohody o vracaní utečencov.

Kanadský premiér Justin Trudeau na rozdiel od Trumpa vyhlásil, že utečenci sú v jeho krajine vítaní bez ohľadu na náboženské vyznanie.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá