Dlhý telefonát so Zelenským, neskôr aj s lídrami NATO. Trump nepočkal a volal už z lietadla

16.8.2025 09:05 , Aktualizované: 16.8.2025 10:01

Americký prezident Donald Trump mal dlhý telefonický hovor so svojím ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským a potom hovoril s lídrami členských krajín NATO.

Trump Zelenskyj.jpg
Foto: TASR/AP

V sobotu (16. 8.) o tom podľa agentúry Reuters informoval Biely dom. Telefonáty nasledovali po piatkovom rokovaní Trumpa s ruským prezidentom Vladimirom Putinom na Aljaške.

Podľa CNN to uviedla hovorkyňa Bieleho domu Caroline Leavittová. Dodala, že Trump „Momentálne telefonicky hovorí s lídrami NATO,“ podľa CNN to uviedla hovorkyňa Bieleho domu Caroline Leavittová. Trumpov telefonát s európskymi lídrami potvrdila aj EÚ, informovala agentúra AFP.

Dôležité rozhovory

Hovorca Európskej komisie spresnil, že Trump sa v sobotu ráno viac ako hodinu rozprával so Zelenským, britským premiérom Keirom Starmerom, francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, nemeckým kancelárom Friedrichom Merzom, generálnym tajomníkom NATO Markom Ruttem a predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou.

Hovorca Európskej komisie uviedol, že po úvodnej výmene názorov s prezidentom Trumpom sa v sobotu uskutočnil aj telefonický hovor medzi európskymi lídrami, ktorý sa týkal summitu USA a Ruska.

Medzi účastníkmi tohto telefonátu boli Von der Leyenová, Macron, Merz, Starmer a Rutte, uviedol citovaný zdroj.

Spolieha sa na Trumpa

Ukrajinský prezident ešte pred summitom na Aljaške deklaroval, že toto stretnutie by malo otvoriť cestu k „spravodlivému mieru“ a trojstranným rozhovorom, na ktorých sa zúčastní aj on sám.

Pripomenul však, že Rusko pokračuje vo vojne. „Je čas ukončiť vojnu a Rusko musí podniknúť potrebné kroky. Spoliehame sa na Ameriku,“ napísal Zelenskyj na Telegrame.

Pred samitom na Aljaške sa európski spojenci Ukrajiny snažili s Trumpom dohodnúť na piatich bodoch ako základe pre možné mierové rozhovory s Ruskom – vrátane prímeria a bezpečnostných záruk, doplnila agentúra AFP.

Samit bez výsledkov

Putin a Trump po samite označili rozhovor za konštruktívny, no schôdzka trvajúca približne dve a pol hodiny pravdepodobne nepriniesla žiadne konkrétne výsledky. Dohoda o prímerí na Ukrajine nebola oznámená.

Trump však po rokovaní pre televíziu Fox News uviedol, že sa plánuje dohodnúť schôdzka medzi Zelenským a šéfom Kremľa, pričom sa jej možno sám zúčastní. Podľa poradcu ruského prezidenta Jurija Ušakova sa o trojstrannej schôdzke Putina, Trumpa a Zelenského zatiaľ nerokovalo.

Pozrite si reportáž o samite, ktorý skončil bez dohody:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
Sledujte ta3 na Google news po kliknuti zvoľte "Sledovať"