Hirscherovi sa uľavilo, z majstrovstiev si odnáša zlato

Hirscherovi sa uľavilo, z majstrovstiev si odnáša zlato
Zdroj foto: SITA/AP
Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher sa stal víťazom nedeľňajšieho slalomu na MS. Po striebre v kombinácii a titule v obrovskom slalome pridal na šampionáte vo švajčiarskom St. Moritzi tretiu medailu. Na druhom stupienku skončil jeho krajan Manuel Feller.

V oblúkoch nemal konkurenciu

Dvadsaťsedemročný Hirscher už v prvom kole demonštroval, že to s ďalším kovom myslí vážne. Predviedol tradičnú dynamickú jazdu s extrémnymi náklonmi v zatvorených oblúkoch. V tom mu nekonkuroval ani jeho najväčší rival a najlepší slalomár týchto sezón, Henrik Kristoffersen. Nór prvé kolo "zaspal" a stratil až 65 stotín. Na druhej pozícii lídra prenasledoval Marco Schwarz, tretí bol Michael Matt.

Kristoffersen neoslnil ani v druhom kole a priebežne v ňom zajazdil až jedenásty čas. Pred vedúcou trojicou bol na čele Manuel Feller a rysovala sa explózia alpskej veľmoci s rakúskymi vlajkami na prvých štyroch miestach. Lenže, Matt aj Schwarz išli až príliš opatrne a doplatili prepadom vo výsledkovej listine.

Feller takmer nenastúpil

Hirscher mal na Fellera náskok 67 stotín, ktorý v hornej rovinatej pasáži ešte zveľadil, mohol si tak dovoliť aj menšie zaváhanie v nájazde do strminy a suverénne triumfoval. "Som veľmi šťastný, v nedeľu panovali skvelé podmienky. Pociťujem úľavu, je to neuveriteľný deň. Emocionálne sa to dá porovnať s mojím slalomovým zlatom na MS 2013 v Schladmingu, kde to bolo mimoriadne."

"Teší ma, že som uspel pred týmto fantastickým publikom," povedal Hirscher. Stal sa najúspešnejším účastníkom šampionátu, celkovo má z MS na konte deväť kovov. Na trón medzi najhustejšími bránkami sa vrátil po štyroch rokoch, v roku 2015 v Beaver Creeku vypadol v druhom kole z vedúcej pozície. Na zimných olympijských hrách 2014 v Soči získal v slalome striebro.

Feller sa na medailu posunul zo siedmej pozície: "V sobotu som takmer plakal, lebo to vyzeralo, že pre bolesti v krížoch ani nebudem súťažiť. Predovšetkým som nechcel skončiť štvrtý, takže som išiel naplno, o to krajší je výsledok."

Sklamaný po prvom kole

Neureuther sa vyšvihol až z desiatej priečky. Nemec, ktorého v súťaži tímov zdolal Slovák Matej Falat, sa s kariérou na MS rozlúčil pódiovým umiestnením. "V cieli druhého kola som si myslel, že nedosiahnem na medailu. Ani na začiatku šampionátu by som tomu neveril, je to nesmierne emotívne. Som na svojich posledných MS a neočakával som na nich medailu," citovala Neureuthera agentúra APA.

Adam Žampa, ako zástupca strieborného kolektívu zo súťaže tímov, nebol v cieli prvého kola príliš nadšený a pri toľkej strate sa aj obával o postup. Darilo sa mu po prvý prelom do strminy, kam mladší brat Andreas vletel ako víchor a hneď mal problém v extrémnom oblúku. Na nejakých 12 sekundách stratil 1,25 sekundy. Do postupovej šesťdesiatky sa zmestil, no vypadol v druhom kole.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá