Zrušením „kšeftu desaťročia“ to nekončí, opozícia čaká demisiu v paláci. Šaškovi má chýbať odvaha hájiť sa
Mimoriadna schôdza k odvolaniu ministra zdravotníctva sa opäť neotvorila. Opozícia hovorí o kšefte desaťročia a žiada jeho odchod.
Koaliční poslanci v stredu (13. augusta) opäť neprišli do práce a minister zdravotníctva nemá odvahu prísť sa obhájiť do Národnej rady.
Uviedol to predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka po tom, čo sa nepodarilo otvoriť schôdzu na vyslovenie nedôvery ministrovi zdravotníctva Kamilovi Šaškovi (Hlas-SD).
Ten podľa Šimečku nemal odvahu ani vystúpiť pred verejnosť a novinárov, keď oznamoval, že ruší dvojmiliardový tender na záchranky.
Neprišli. Ani druhý pokus o odvolanie Šaška opozícii nevyšiel, schôdzu sa pokúsia otvoriť vo štvrtok
Obvinenia z manipulácie tendra
„Koaliční poslanci znovu neprišli do práce. Toto je vrchol drzosti zo strany koalície. Veď to boli napokon aj koaliční politici, ktorí hovorili, že tender sa musí zrušiť. Tým, že je zrušený, potvrdili sa všetky podozrenia a obavy, že to bolo zmanipulované a nadizajnované tak, aby vyhrala jedna finančná skupina a nejaká garážová firma, ktorá je navyše prepojená s Hlasom-SD,“ povedal Šimečka.
Otázniky nad úlohou ministra
Podľa predsedu PS je dôležité, aby si občania uvedomili, že sú to peniaze z ich odvodov a majú ísť pre pacientov.
„Dve miliardy, kde sú garantované zisky, namiesto toho to malo ísť garážovým firmám, ktoré pred pár mesiacmi ani neexistovali, a ktoré majú prepojenia s politikmi Hlasu. Čiže buď minister Šaško celý čas o tom vedel, bol do toho zapletený, a v tom prípade mal skončiť na hodinu, alebo o tom nevedel, dialo sa to niekde bez jeho vedomia, a je iba nastrčenou figúrkou. V tom prípade je zlý manažér a nemá čo byť ministrom zdravotníctva,“ doplnil Šimečka s tým, že toto je jasný prípad, keď má minister skončiť vo svojej funkcii.
Schôdza sa opäť neotvorila
Mimoriadnu schôdzu Národnej rady k odvolávaniu ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD) sa ani na dvakrát nepodarilo otvoriť. Pri oboch pokusoch sa prezentovalo len 62 poslancov.
Aby sa vôbec začalo o odvolávaní v pléne rokovať, je potrebná prítomnosť najmenej 76 zákonodarcov. Predsedajúci Richard Raši (Hlas-SD) odložil ďalší pokus o otvorenie mimoriadnej schôdze na štvrtok o 9:00.
„Kšeft desaťročia“ podľa SaS
Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling tender na záchranky nazval kšeftom desaťročia.
„Som rád, že sa nám ho podarilo zastaviť, a že sme takýmto spôsobom ušetrili občanom Slovenska dve miliardy eur. Očakával som, že minister Šaško nebude dnes sedieť v parlamente, ale že bude v Prezidentskom paláci podávať demisiu, a že celá táto kauza bude takýmto spôsobom ukončená,“ uviedol predseda SaS a súčasne vyzval predsedu strany Hlas-SD Matúša Šutaja Eštoka, aby sa postavil pred kamery a odpovedal na všetky otázky.
Varovanie pred ďalším tendrom
„Ak si myslí, že to skončilo zrušením tendra, Šaško tam zostane, všetko je vybavené a oni budú pripravovať ďalší tender a dohodnú sa s Dankom a Ficom, aby kvaplo každému, tak je veľmi na omyle, pretože to budeme sledovať,“ uzavrel Gröhling.