Koalícia sa dohodla na rozpočtových prioritách, deficit zostáva zachovaný

Aktualizované:
Koalícia sa dohodla na rozpočtových prioritách, deficit zostáva zachovaný
Zdroj foto:
Peniaze na rozpočtové priority jednotlivých rezortov sú po piatkovom rokovaní vedenia koaličných strán dohodnuté.

"Dôležité je to, že sme nezvýšili schodok, že sme veľmi zodpovedne s tými peniazmi, ktoré sme ešte dodatočne našli, proporcionálne narábali a rozdelili medzi tie priority jednotlivých rezortov, ktoré o to žiadali," povedal po piatkovom rokovaní novinárom Galko.

Deficit verejných financií tak bude pre rok 2012 rozpočtovaný na úrovni 3,8 % hrubého domáceho produktu. Jednoznačnú spokojnosť s výsledkami rokovaní za samotnú stranu SaS však podľa Galka vysloviť nemožno, aj keď ide podľa neho o "čestnú remízu, s ktorou sa dá žiť." "Boj s rozpočtom a ministerstvom financií sa nedá vyhrať, ale dá sa čestne remizovať a myslím, že môžem povedať, že sme čestne remizovali. Hovorím nie len za rezort obrany, ale za rezorty, ktoré riadi strana SaS," dodal podpredseda strany a minister obrany Galko.

Piatkových koaličných rokovaní sa zúčastnili aj predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda a minister financií Ivan Mikloš, predseda Mostu-Híd Béla Bugár a šéf KDH Ján Figeľ. Zástupcovia SDKÚ-DS odišli z rokovania bez komentára s tým, že detailne bude o dohodách na rozpočte na budúci rok informovať ešte v piatok minister financií Ivan Mikloš. Rovnako výsledky rokovaní nekomentoval ani Béla Bugár, šéf Mostu-Híd, ktorej predstavitelia patrili v predchádzajúcich dňoch k najväčším kritikom navrhovaného rozpočtu.

Minister financií Ivan Mikloš však už po štvrtkovom rokovaní koaličnej rady informoval o základných dohodách na prioritách jednotlivých rezortov. Koalícia sa podľa neho dohodla napríklad na navýšení prostriedkov na protipovodňové opatrenia, pre rezort zdravotníctva, školstva, či na riešenie niektorých nepokrytých problémov v rezortoch životného prostredia, vnútra a obrany. Okrem toho sa koalícia rozhodla vytvoriť aj zhruba 50-miliónovú rezervu pre prípad, že sa hospodárska situácia bude vyvíjať horšie, ako predpokladá posledná makroprognóza rezortu financií.

Zafinancovať by sa tieto priority mali okrem iného aj z navýšenia bankového odvodu, možno až na dvojnásobok vládou pôvodne navrhovanej výšky. "Navýšenie bankového odvodu predpokladáme v maximálnej výške dvojnásobného odvodu,“ konštatoval vo štvrtok Mikloš. Jeho rezort pritom pôvodne navrhoval bankový odvod vo výške 0,2 % z vybraných pasív, čo by malo do rozpočtu priniesť viac ako 41 mil. eur.

Podľa podpredsedu SDKÚ-DS sa tiež počíta do rozpočtu s vyššími odvodmi štátnych firiem ako napríklad Transpetrol, Vodohospodárska výstavba, či Lesy SR. Tieto odvody by mohli príjmy štátu navýšiť o niekoľko desiatok miliónov eur. Priority v rámci rezortov obrany, či vnútra sa majú zase vyfinancovať aj z nerozdelených prostriedkov, ktoré boli ako rezerva na účtoch pre Nemocnicu Sv. Michala.

 

Tlačová konferencia I. Mikloša o rozpočte na rok 2012.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá