Kniha s dvoma výkričníkmi ukazuje Bratislavu, ktorú hipsteri nezažili

Pr správa
Kniha s dvoma výkričníkmi ukazuje Bratislavu, ktorú hipsteri nezažili
Zdroj foto: SITA
23. februára vychádza kniha o kultových miestach kultúrneho života – hudobných kluboch, galériách a alternatívnych priestoroch v Bratislave, ktoré spontánne vznikli po revolúcii a do dnes zanikli alebo sa presťahovali. U.Club, Duna, staré Artforum, Stoka a ďalšie kultové miesta ožívajú v knihe s názvom BA!! Miesta živej kultúry (1989-2016).

Autentické výpovede aj obrázky

V réžii združenia Atrakt Art vychádza súbor autentických výpovedí, textov a obrazového materiálu o desiatkach nezávislých, inštitucionálne nezriaďovaných kultúrnych a umeleckých priestoroch, ktoré začali v Bratislave vznikať po páde železnej opony.

Živé podhubie bolo popretkávané hudobnými klubmi, galériami, rôznymi umeleckými a spoločenskými uzlami, ale aj krátkodobými pop-up iniciatívami obyvateľov mesta. Spoločné mali nadšenie a chuť vniesť do svojho prostredia čosi, čo mu za totality chýbalo: kúsok tvorivej energie, ľudského aj poetického rozmeru či generačného ducha.

Na nedávnu kultúrnu históriu sa editori Slávo Krekovič a Zuzana Duchová pozreli cez kľúčové nezávislé kultúrne priestory prostredníctvom autentických výpovedí ich tvorcov a spolupracovníkov. V knihe nájdeme rozprávanie Pavla Murína, zakladateľa hudobného klubu Duna, Štefana Polakoviča, ktorý zakladal U.Club, Máriu Riškovú, hýbateľku obývačkovej galérie a ideopožičovne Buryzone, ale aj spomienky Viliama Klimáčka na začiatky GUnaGU, či majiteľa kníhkupectva Artforum Vladimíra Michala. V knihe sa rozpráva napríklad aj o alternatívnom klube Intergalaktická obluda, ktorý počas fungovania zažil niekoľko útokov neonacistov.

Oživené spomienky štyridsiatnikov

V súčasnosti a nedávnej minulosti sme boli svedkami zániku, sťahovania či transformácie mnohých týchto nezávislých kultúrnych priestorov, ktoré hrali významnú úlohu v umeleckom, kultúrnom a spoločenskom živote obyvateľov hlavného mesta.

„Kniha určite oživí spomienky generácii dnešných štyridsiatnikov, Bratislavčanov, ale aj ľudí, ktorí sem prišli študovať a užívať si sladké večery na koncertoch, vernisážach alebo v alternatívnych divadlách. Dnešná mladá generácia v nej možno nájde motiváciu pre vlastné aktivity. Niektoré spomienky sú dnes neskutočne znejúcimi, ale pravdivými historkami o tom, čo všetko sa dalo, ak sa chcelo pre kúsok ozajstnej kultúry v novom slobodnom svete,“ hovorí spoluautorka Zuzana Duchová.

Rozprávanie dopĺňajú dobové fotky, ale aj kreslené vizualizácie na základe spomienok majiteľov klubov alebo ich návštevníkov. Autormi netradičného grafického dizajnu sú Braňo Matis, Lenka Navrátilová a Beáta Paňáková. Kniha BA!! Miesta živej kultúry s dvoma výkričníkmi je symbolickou dvojkou, nadväzujúcou na úspešnú publikáciu BA!. Išlo o kolektívne dielo 40 autorov, alternatívneho “u-fu-turistického sprej-vodcu” po dobovej Bratislave, ktorý predstavoval prierez zaujímavými miestami mesta v dobe začínajúceho 21. storočia cez optiku miestnych umeleckých komunít.

Tvorcovia predstavia publikáciu na diskusnom večeri KU.BA Talks / Folks #7 23. februára o 19.00 v A4 – priestore súčasnej kultúry na Karpatskej ulici, kde sa bude dať zakúpiť. Publikácia vznikla s podporou z Fondu na podporu umenia, Regionálnej dotačnej schémy Bratislavského samosprávneho kraja a s podporou individuálnych podporovateľov cez portál Startlab.sk

TOP videá