Kto bude bezpečnostným poradcom USA? Trumpov nominant funkciu odmietol

Kto bude bezpečnostným poradcom USA? Trumpov nominant funkciu odmietol
Zdroj foto: SITA/AP
Nominant amerického prezidenta Donalda Trumpa na uprázdnený post poradcu pre národnú bezpečnosť, viceadmirál vo výslužbe Robert Harward, odmietol ponuku obsadiť túto funkciu.

Harward bol všeobecne považovaný za favorita na tento post po tom, ako z neho Trump v pondelok prepustil Michaela Flynna pre podozrenia, že klamal členom administratívy o svojich kontaktoch s ruským veľvyslancom v USA.
Biely dom tvrdí, že sa Harward rozhodol neprijať Trumpovu ponuku z rodinných dôvodov.

Podľa amerických médií má byť však kameňom úrazu skutočnosť, že viceadmirál chcel do tejto vysokej funkcie priniesť svoj vlastný tím. Harward momentálne pôsobí v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch ako výkonný riaditeľ pobočky amerického zbrojárskeho koncernu Lockheed Martin, informovala britská spravodajská stanica BBC. Ďalšími možnými nominantmi na obsadenie predmetnej pozície sú vyslúžený generál David Petraeus, zastupujúci poradca pre národnú bezpečnosť Keith Kellogg, ako aj Flynnova námestníčka Kathleen McFarlandová.

Harwardovo rozhodnutie prišlo iba niekoľko hodín po tom, ako Trump na svojej prvej samostatnej tlačovej konferencii odmietol tvrdenia médií, že v Bielom dome panuje chaos. Administratíva funguje ako "dobre vyladený motor", uviedol. Flynn v rozpore so svojimi nedávnymi tvrdeniami koncom decembra telefonoval s ruským veľvyslancom vo Washingtone Sergejom Kisľakom o nových sankciách voči Rusku, ktoré pripravoval vtedajší americký prezident Barack Obama.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá