Z hlavného mesta hazard nezmizne, rozhodli poslanci

Približne tristo herní, ktoré sú v súčasnosti v hlavnom meste SR Bratislave, z mesta nezmizne. Rozhodli o tom bratislavskí mestskí poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Nemali ostať ani v bytových domoch

Všeobecne záväzné nariadenie o zákaze hazardu v Bratislave muselo schváliť zastupiteľstvo dvojtretinovou väčšinou, čo sa však nestalo, za návrh hlasovalo 24 poslancov zo 41 prítomných. Aby zastupiteľstvo VZN prijalo, chýbal jeden hlas poslanca. Poslanci tak nevyhoveli petičnému výboru, ktorý v petícii pre zrušenie hazardu v Bratislave vyzbieral 136 139 podpisov Bratislavčanov na 8 018 hárkoch.

Všetky podpisy na hárkoch z odovzdanej petície proti hazardu v hlavnom meste SR Bratislave skontrolovali, platných je 98 118. Podľa návrhu všeobecne záväzného nariadenia, ktoré dnes predložili poslancom, hrozilo, že na celom území Bratislavy - v hoteloch, moteloch, penziónoch, budovách pre obchod a služby, pre kultúru a na verejnú zábavu, by nemohli byť herne. Tie nemali ostať ani v bytových domoch.

Bod o zákaze hazardu v meste riešili poslanci od poludnia, k hlasovaniu sa však dostali až večer pred 21:00. Najskôr bola diskusia, potom rokovanie pre obedovú prestávku prerušili. Pred tým, ako zastupiteľstvo hlasovalo o hazarde, prerokovalo body o mačkách v útulkoch, bod o lesoch, počas otvoreného bodu o hazarde bolo aj vystúpenie občanov o 16:00. Počas diskusie niektorí poslanci hazard úplne odcudzovali a boli za úplný zákaz, niektorí sa prikláňali k regulácii zákazu, iní sa zas zamýšľali nad tým, že zákaz hazardu nič dobré neprinesie.

Šokovaný Nesrovnal

Primaciálne námestie i Primaciálny palác v Bratislave boli od rána plné aktivistov, ktorí sú za zákaz hazardu v meste. Pred Zrkadlovou sálou v Primaciálnom paláci pred poslancami dav ľudí bojoval za to, aby hazard z mesta zmizol. Ľudia mali na sebe tričká s logom Zastavme hazard a počas diskusie o zákaze hazardu niekoľkokrát zatlieskali, čím prijatie VZN podporovali. Po hlasovaní poslancov dav kričal: "Hanba!" a "Fuj!"

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal bol po hlasovaní poslancov sklamaný. „Ešte pred hlasovaním som povedal poslancom, že sa na nás pozerá celé Slovensko. Preto ich žiadam a prosím, aby petícii vyhoveli. Z rozhodnutia zastupiteľstva som šokovaný. Vyše 136-tisíc Bratislavčanov sa jasne vyjadrilo, poslanci to ignorovali. Je to prehra Bratislavy a Bratislavčanov, hlavné mesto urobilo všetko pre to, aby podpisy skontrolovali,“ povedal novinárom Nesrovnal.

Kúpil si niekto hlasy poslancov?

„Každý si musí urobiť názor na to, že kto koho zastupoval. Kto zastupoval Bratislavčanov a kto niekoho iného,“ reagoval Nesrovnal na otázku, či si myslí, že hlasy poslancov si niekto kúpil. Hovorkyňa Asociácie zábavy a hier a Asociácie prevádzkovateľov videohier Dominika Lukáčová povedala, že je to malý zázrak, že sa bratislavskí poslanci nezľaklli otvorene vyjadriť svoj názor.

„My sme počuli, že sú za reguláciu a nie za úplný zákaz hazardu. Je úžasné, že zvíťazila demokracia, slobodná vôľa poslancov a vôľa Bratislavčanov, pretože päťdesiat percent z nich hovorí, že nechce absolútny zákaz hazardu a chcú reguláciu. Prísna regulácia nebude, Bratislava však nebude trpieť čiernym trhom a mafiou,“ zhrnula Lukáčová s tým, že za rok, keď tému hazardu začali preberať, asociácia zbadala, že regulácia je potrebná a Bratislavčania nie sú spokojní so súčasným stavom. „Reguláciu zrejme treba,“ poznamenala s tým, že v otázke regulácie by asociácia s mestom mohla spolupracovať.

Premárnená šanca

Zastupiteľstvo dnes počas rokovania neschválilo možnosť, aby VZN rozdelili na štyri časti, o každej by poslanci hlasovali zvlášť. Prvou kategóriou boli hotely, motely, penzióny, druhou obchod a služby, v tretej boli kultúra a verejná zábava, posledná kategória boli bytové domy. Na zastupiteľstve na to reagoval poslanec Oliver Kríž. „Som presvedčený, že by určite prešiel zákaz v kultúrnych zariadeniach, v bytových domov, neviem či by prešiel zákaz hoteloch,“ spomenul Kríž, ktorý sa hlasovania zdržal.

Po hlasovaní nevedel povedať, čo s petíciou proti hazardu v meste bude. „Je to obrovská škoda a premárnená šanca,“ dodal s tým, že jediné, čo zastupiteľstvo chcelo, bolo to, aby mohli poslanci hlasovať jednotlivo o tom, či môžu herne ostať v hoteloch, penziónoch, v obchodných centrách i bytových domoch. Sklamaný bol aj poslanec a starosta bratislavskej mestskej časti Vajnory Ján Mrva, ktorý za hazard dlhodobo bojoval, zbieral podpisy na petíciu a bol aj pri júnovom odovzdávaní podpisov na bratislavskom magistráte.

„Som veľmi smutný, že chýbal jeden hlas. Venoval som tomu vyše roka, som rozčarovaný, zastupiteľstvo odmietlo najúspešnejšiu petíciu v histórii Bratislavy,“ poznamenal Mrva, ktorý po hlasovaní nevedel povedať, čo bude s hazardom ďalej. „Musíme sa poradiť, čo urobíme ďalej. Aktivisti odchádzali sklamaní, ale nevzdávajú to,“ ukončil starosta Vajnôr.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá