Nečítajte ranné noviny, vyzval Kremeľ a odmietol obvinenia z USA

Nečítajte ranné noviny, vyzval Kremeľ a odmietol obvinenia z USA
Zdroj foto: SITA/AP
Kremeľ odmietol tvrdenie amerického denníka The New York Times, že Rusko tajne rozmiestnilo novú strelu s plochou dráhou letu, a tým porušilo odzbrojovaciu dohodu o zákaze pozemných striel stredného doletu.

Hrozba pre Európa i spojencov

Americký denník s odvolaním sa na nemenované zdroje napísal, že krok Ruska je výzvou pre prezidenta Donalda Trumpa. "Z porušenia zmluvy nikto Rusko oficiálne neobvinil," povedal na tlačovej konferencii v Moskve hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Rusko podľa neho bolo a zostáva verné svojim medzinárodným záväzkom, čo platí aj o zmluve obmedzujúcej rakety stredného doletu.

Informáciu newyorského denníka označil Peskov za "akúsi úplne anonymnú správu". Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg len všeobecne poznamenal, že akékoľvek ruské porušenie dohody z konca 80. rokov by bolo pre NATO dôvodom na vážne obavy.

"Tá zmluva je veľmi významná, zrušila celú kategóriu nukleárnych zbraní, ktoré predstavovali hrozbu pre Európu a spojencov," uviedol. Konkrétne o informáciách amerického denníka hovoriť nechcel s tým, že nemieni komentovať spravodajské informácie.

Rusko vraj porušuje dohody

Sovietsko-americká zmluva o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu v Európe, ktorá vstúpila do platnosti v roku 1988, zakazuje rozmiestňovanie pozemných rakiet s doletom od 500 do 5500 kilometrov. Ustanovenia dohody naplnili obe signatárske krajiny v roku 1991. Spojené štáty už v roku 2014 varovali, že Rusko porušuje túto dohodu skúškami nových striel.

Počas fázy skúšok sa vláda Baracka Obamu snažila Moskvu presvedčiť, aby toto porušenie dohody napravila. Teraz však americkí predstavitelia dospeli k záveru, že "zakázaná strela" dosiahla úplnej operatívnosti a bola tajne rozmiestnená.

Rusi disponujú dvoma oddielmi týchto striel, z ktorých jeden sa stále nachádza na skúšobnej strelnici Kapustin Jar na juhovýchode európskej časti Ruska. Druhý oddiel sa presunul na inú základňu, oznámil denníku The New York Times vysoko postavený americký predstaviteľ, ktorý nebol oprávnený uviesť ďalšie podrobnosti.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá