Zdroje z Kremľa priznávajú strategický omyl. Putin zlyhal v útokoch po telefonátoch, Trump ich vníma ako poníženie

29.7.2025 05:00

Z vonkajšieho pohľadu sa môže zdať, že Kremeľ zostáva pokojný. Realita je však zložitejšia. Po tom, čo americký prezident Donald Trump po mesiacoch priateľských gest otočil voči Moskve a pohrozil Rusku najtvrdšími sankciami od začiatku vojny, začína byť zrejmé, že ruský prezident Vladimir Putin sa mohol vo svojom prístupe k Spojeným štátom výrazne prepočítať.

trump a putin telefonát.jpg
Foto: Profimedia

Ako informoval britský denník The Guardian, vnútri ruskej mocenskej štruktúry narastá frustrácia z vývoja vzťahov s Washingtonom. Putin sa podľa viacerých zdrojov mohol dopustiť strategickej chyby, keď po sérii telefonátov s Trumpom nariadil ďalšie bombardovanie ukrajinských miest.

Tento postup podľa bývalého vysokopostaveného predstaviteľa Kremľa ukázal, že ruský líder zle odhadol, ako osobne si Trump berie situácie, v ktorých jeho pokus o dohodu zostane bez odozvy, alebo ho niekto verejne zosmiešni.

Vojna nad diplomaciou

Kým časť ruskej elity si od Trumpovho návratu do Bieleho domu sľubovala zmiernenie sankcií a nové kolo rokovaní, Putin sa už dávnejšie rozhodol, že otázky prestíže a vojenského výsledku na Ukrajine majú prednosť. The Guardian v tejto súvislosti cituje nemenovaný zdroj blízky Kremľu, podľa ktorého bola invázia pre Putina vždy existenčná otázka: „Čokoľvek si mohol sľubovať od Trumpa, vojna bola dôležitejšia.“

Preto sa aj nádejné vyhliadky na nový začiatok vzťahov s USA rýchlo rozplynuli. Trump, ktorý ešte donedávna naznačoval ochotu dohodnúť sa s Moskvou, zmenil kurz po tom, čo nedosiahol žiadne ústupky.

Jeho reakcia bola razantná: oznámil ďalšiu vojenskú pomoc Kyjevu vrátane systémov Patriot a dal Putinovi ultimátum. Ak do 50 dní nebude mier, Rusko a jeho partnerov čaká „ekonomické peklo“. V pondelok americký prezident dokonca vyhlásil, že túto lehotu plánuje skrátiť na desať až 12 dní.

Putin však podľa analytikov nepochopil, že Trump, napriek svojmu neštandardnému štýlu, netoleruje ponižovanie. Ako pripomenul denník, prezident USA sa počas jedného z prejavov sťažoval, že po „úžasných rozhovoroch“ s Putinom nasledovali ďalšie ruské útoky. „A potom si zapnem televíziu a vidím, že zbombardovali domov dôchodcov,“ povedal Trump.

Tieto výroky znepokojili aj časť ruského politického aparátu. Podľa expertov sa ukazuje, že Moskva podcenila Trumpovu citlivosť na osobné zlyhanie a preceňovala jeho ochotu konať mimo rámca tradičnej americkej zahraničnej politiky.

Päťdesiat dní na čokoľvek

Kým Kremeľ naoko pôsobí vyrovnane, ruské vedenie v skutočnosti stojí pred dilemou. Trumpovo ultimátum niektorí v Moskve čítajú ako „prázdny šek“ na 50 dní intenzívneho postupu. Iní však varujú, že ide o posledné okno, po ktorom môže prísť tvrdý obrat Washingtonu.

Ako uviedla pre britský denník ruská politologička Tatiana Stanovaja, „základným nastavením v Moskve bolo vždy očakávanie prísnych sankcií a pokračovania americkej pomoci Ukrajine“.

„No nádej, že Trump prinesie výnimku, sa teraz rozplýva,“ dodala.

Aj keď sa z niektorých častí ruskej elity ozýva volanie po zmierlivejšom kurze a snahách obnoviť obchodné vzťahy so Západom, tieto hlasy majú podľa odborníkov minimálny politický vplyv.

Nemôže vymeniť státisíce vojakov za nič

Putinove podmienky na mier sú pritom stále neakceptovateľné pre Západ aj Ukrajinu: požaduje záruky proti rozširovaniu NATO, neutralitu Ukrajiny, obmedzenie jej armády, ochranu ruskojazyčného obyvateľstva a uznanie ruských územných ziskov.

Jeden z bývalých vysokopostavených ruských úradníkov pre The Guardian vysvetlil, že pre Putina je kľúčové „nevyzerať slabo“, a to obzvlášť po tom, čo v tejto vojne zomrelo podľa niektorých odhadov zhruba 250 000 Rusov. „Nemôže sa vrátiť s ničím, čo nebude vyzerať ako víťazstvo,“ zdôraznil zdroj pod podmienkou anonymity.

Do popredia sa tak opäť dostávajú postavy ako Alexander Dugin, ktorý otvorene tvrdí, že USA sú stranou vojny. „Vy dodávate zbrane, ktoré umožňujú našim nepriateľom bojovať. Áno, Spojené štáty sú vo vojne s nami,“ povedal ruský ideológ. Dugin zároveň pripomenul, že „Putin dal Trumpovi čas, aby to zmenil. Ten čas sa kráti.“

Obľuba Ruska je na Slovensku pomerne vysoká. Až 14 % ľudí by si vedelo predstaviť pripojenie k federácii:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
Sledujte ta3 na Google news po kliknuti zvoľte "Sledovať"