Riziko pretrhnutia priehrady sa znížilo, ľudia sa vracajú domov

Úrady v americkom štáte Kalifornia zrušili príkaz na povinnú evakuáciu pre ľudí, ktorí museli opustiť svoje domovy ohľadom rizika pretrhnutia priehrady Oroville a rozsiahlych záplav.

Evakuačné varovanie

Miestne úrady vyhlásili, že riziko sa medzičasom znížilo a príkaz na povinnú evakuáciu zmenili na "evakuačné varovanie". Daný príkaz, ktorý bol vydaný v nedeľu, sa týkal vyše 180.000 obyvateľov z okolia tejto priehrady.

Pohotovostný stav vyvolali obavy z poškodenia priehrady po silných dažďoch. Šerif okresu Butte County potvrdil, že obyvatelia a majitelia prevádzok sa môžu vrátiť, v prípade problémov však musia byť opäť pripravení na evakuáciu.

Najvyššia v USA

Orovillská priehrada sa nachádza 125 kilometrov severne od kalifornského hlavného mesta Sacramento a s výškou takmer 235 metrov je najvyššou priehradou v USA. Priehrada, dokončená v roku 1968, kontroluje tok rieky Feather.

Americká Národná meteorologická služba pôvodne vydala výstrahu, podľa ktorej došlo k výraznej erózii na objekte tzv. núdzového prepadu, odvádzajúceho nadbytočnú vodu z priehradnej nádrže.

Ten bol na tejto priehrade využitý prvýkrát od jej sprevádzkovania, keďže na hlavnom prepade voda minulý týždeň vymlela obrovskú dieru. Prípadný kolaps núdzového prepadu by podľa meteorologickej služby znamenal "nekontrolované vypustenie" prívalovej vody.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá