Poškodenú priehradu v Kalifornii stabilizovali, evakuácia však platí

Vodohospodári stabilizovali vyhrotenú situáciu na priehrade Oroville v severnej Kalifornii, kde erózia vážne poškodila takzvané sklzy. Úplné pretrhnutie diela, ktoré zápasí s nadbytkom vody, však podľa odborníkov ani nehrozilo, napísal denník The Washington Post.

V oblasti pod priehradou však naďalej platí evakuácia, ktorá sa dotkla takmer 200.000 ľudí. Začiatkom tohto mesiaca technici nečakane zistili, že erózia podomlela hlavný sklz od primárneho prelivu. Vo viac ako kilometer dlhom betónovom koryte je veľká diera, ktorú zatiaľ nie je možné opraviť napríklad zasypaním.

Pre silné dažde a topenie snehu pritieklo do priehrady toľko vody, že prvýkrát v päťdesiatročnej histórii diela začala pretekať mimo primárny preliv - aj cez ten núdzový. Od núdzového prepadu nie je vybudovaný betónový sklz a ako odtokový kanál tu slúži stráň. Voda následne poškodila aj tento núdzový sklz.

Hladina vody v priehrade medzitým výrazne poklesla a už v nedeľu večer sa odtok cez núdzový preliv zastavil. Situácia sa stabilizovala aj na sklze pod hlavným prelivom a odtoková dráha nevykazuje žiadne ďalšie erózne škody. Vodohospodári naďalej cez preliv odpúšťajú približne 3000 kubických metrov za sekundu.

Približne dva kilometre dlhá umelá nádrž Oroville pojme asi štyri kubické kilometre vody. Priehrada má hrádzu ktorá je s vyše 230 metrami najvyššou v USA. Vodné dielo slúži ako zásobáreň vody, na výrobu elektriny a plní i protipovodňovú funkciu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá