Kiska zavítal do Kene. Slováci tam vytvorili tisíce pracovných miest

Prezident Andrej Kiska historicky prvýkrát navštívil subsaharskú Afriku. Počas štvordňovej cesty v Keni sa preto hlava štátu zoznámi s viacerými slovenskými humanitárnymi a mimovládnymi organizáciami. K exotickej krajine máme bližšie ako sa možno na prvý pohľad zdá.

Slovenské projekty v Keni

V období, počas ktorého Slovensko pomáha Keni, vzniklo v krajine viac ako 100 projektov pomoci. Slovenský prezident Andrej Kiska vyhlásil po stretnutí s kenským prezidentom Uhuruom Kenyattom a s členmi kenskej vlády v Nairobi.

"Pracovalo tu niekoľko stovák dobrovoľníkov. Slovenské projekty vytvorili niekoľko tisíc pracovných miest, dali prácu desiatkam tisícov farmárov a na moje prekvapenie vďaka Slovensku a slovenským projektom sa tu zasadilo viac ako 200.000 stromov," povedal Kiska.

Slovensko poskytlo Keni počas posledných 12 rokov viac ako 10 miliónov eur, pričom tretí sektor sa prostredníctvom slovenských projektov začal v Keni angažovať skôr, než sa začala vládna pomoc. Táto východoafrická krajina je najväčším príjemcom rozvojovej pomoci zo Slovenska.

 

TOP videá

Keňa ako inšpirácia pre Slovensko

"Keňa ako taká je veľmi stabilným pilierom tejto časti Afriky. Je partnerom v boji proti terorizmu, Nairobi je centrom mnohých nadnárodných inštitúcií. Keňa je centrom hospodárskeho rozvoja a pre Slovensko je nielen možno krajinou, z ktorej dostávame kvety, morské plody, alebo čaj, ale na moje prekvapenie aj krajinou, kde môžeme brať inšpiráciu," uviedol prezident SR.

Počas rokovania s kenským prezidentom sa zhodli na tom, že Slovensko nemusí Keni radiť, ale vzájomný vzťah už je založený na zdieľaní vlastných skúseností.

"Až 85 percent ľudí má prístup k internetu a mobilné bankovníctvo je tu hádam na najvyššej úrovni na svete. Táto krajina sa vyvíja, má pred sebou dynamický rozvoj," predpovedal slovenský prezident, ktorý je na prvej oficiálnej návšteve Keni.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá