Zima môže priniesť novú vlnu covidu. Nákup vakcín je stopnutý, rizikoví pacienti sú v ohrození, varuje Sabaka

19.7.2025 12:10

Infektológ Peter Sabaka upozorňuje, že hoci je leto a pandémia sa zdá byť na ústupe, koronavírus opäť naberá na sile. Nový variant môže na jeseň a v zime spôsobiť vážnejšie komplikácie najzraniteľnejším, no Slovensko podľa neho prevenciu zanedbáva.

covid testovanie
Foto: Profimedia (ilustračná fotografia)

Sezónna vlna covidu pred nami

Infektológ Peter Sabaka varuje, že Slovensko môže opäť čeliť sezónnej vlne ochorenia COVID-19. Podľa neho sa vírus za posledný rok zmenil tak, že dokáže opäť nakaziť aj tých, ktorí chorobu prekonali pred rokom.

„Je uhorková sezóna. Ale COVID-19 nezaháľa. Mal približne rok na to aby zmutoval do podoby, ktorá mu umožňuje nakaziť aj tých, ktorí chorobu prekonali pred rokom,“ napísal vo svojom statuse na sociálnej sieti.

Sezónna vlna ochorenia podľa neho „zatiaľ len tlie, ale na jeseň bude naberať na sile a v zime udrie“.

Sabaka predpokladá, že väčšina ľudí zvládne infekciu bez väčších problémov, no upozorňuje na rizikové skupiny.

„Tí najzraniteľnejší, polymorbídni pacienti a ťažko chronicky chorí môžu byť v ohrození života,“ konštatuje lekár. Ako dodáva, v nemocniciach už pribúdajú prvé prípady, no zatiaľ nejde o dramatickú situáciu.

„Zatiaľ sa nič nedeje ani z hľadiska prevencie,“ upozorňuje. Očkovanie by podľa neho mohlo výrazne pomôcť, najmä zdravotníkom a rizikovým pacientom.

„Na jeseň by mali mať možnosť zaočkovať sa novou vakcínou, ktorá je upravená tak, aby fungovala aj proti novému variantu koronavírusu. Aspoň tí, čo chcú a čo ešte stále veria vede a modernej medicíne,“ dodáva.

Sabaka pripomína, že ak sa nezaočkujú zdravotníci, môžu ochorenie šíriť medzi pacientmi, vrátane tých oslabených inými diagnózami. Podľa neho je nevyhnutné, aby bola vakcína dostupná aj pre seniorov a chronicky chorých, inak ich budeme zbytočne „vystavovať riziku komplikácií a smrti a vynakladať stovky až tisíce eur na ich liečbu“.

Zároveň pripomína, že nákup vakcín bol zatiaľ na odporúčanie splnomocnena vlády Petra Kotlára pozastavený do obdržania výsledku analýzy vakcín od SAV.

„Mali by sme dať možnosť zaočkovať sa pred zimnou vlnou COVID-19 všetkým zdravotníkom a občanom v riziku, ktorí o to prejavia záujem. Inak ich proti ich vôli budeme vystavovať riziku. Asi ako jediná krajina v EÚ,“ uzavrel.

Pozrite si reportáž zo 6. mája 2025 o analýze vakcín:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
Sledujte ta3 na Google news po kliknuti zvoľte "Sledovať"