Produkcia stavbárov v SR bola horšia ako priemer EÚ

Produkcia stavbárov v SR bola horšia ako priemer EÚ
Zdroj foto: SITA
Stavebná výroba na Slovensku sa v januári vyvíjala horšie v porovnaní s priemerom za celú eurozónu a aj s priemerom za Európsku úniu. Sezónne upravená stavebná výroba eurozóny v januári oproti decembru klesla o 0,8 % a v rámci celej EÚ sa znížila o 4,1 %.

Na Slovensku klesla medzimesačne o 7,1 %. Medziročne januárová stavebná produkcia eurozóny klesla o 1,4 % a v rámci celej EÚ sa zmenšila o 1,0 %. Na Slovensku medziročne klesla o 7,0 %. Vyplýva to z predbežného odhadu, ktorý zverejnil v pondelok štatistický úrad EÚ Eurostat.

V rámci členských krajín EÚ, z ktorých mal Eurostat údaje k dispozícii, stavebná výroba v januári medzimesačne vzrástla v ôsmich štátoch a zmenšila sa v siedmich. Najviac posilnila v Slovinsku (17,4 %), Nemecku (4,3 %) a v Portugalsku (2,5 %). Najviac medzimesačne oslabila v Českej republike (-20,1 %), Veľkej Británii (-13,8 %) a v Taliansku (-7,8 %). Medziročne v rámci krajín EÚ, z ktorých mal Eurostat údaje, stavebná výroba v januári vzrástla v šiestich štátoch a klesla v deviatich. Najvýraznejšie posilnila v Poľsku (34,2 %), Rumunsku (14,9 %) a vo Švédsku (7,3 %). Najviac medziročne oslabila v Slovinsku (-19,7 %), Portugalsku (-11,9 %) a Španielsku (-11,5 %).

 

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá